Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 12 lipca 2007 r., sygn. II SA/Bk 247/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie asesor WSA Piotr Pietrasz,, sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.), Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 lipca 2007 r. sprawy ze skargi M. R. na postanowienie P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania budynku oddala skargę
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lutego 2007r. nr [...] P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w B. z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] na podstawie którego została wymierzona M. R. kara w wysokości 112. 500 zł z tytułu nielegalnego użytkowania przebudowanego budynku usługowego przy ul. L. w B. oraz nowowybudowanego budynku usługowego przy ul. P. w B. (stanowiących funkcjonalną całość)
U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia:
Inwestor M. R. wnioskiem z dnia [...] czerwca 2005r. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w B. o wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych związanych z przebudową budynku usługowego przy ul. L. w B. oraz budową nowego budynku usługowego przy ul. P. W/w budowa realizowana była na podstawie pozwolenia na budowę z dnia [...] października 2004 r. nr [...] Prezydenta Miasta B. dotyczącego budynku usługowego wraz z przyłączami, zmienionego decyzją ostateczną z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] oraz pozwolenia z dnia [...] czerwca 2004r. nr [...] dotyczącego robót budowlanych polegających na przebudowie III kondygnacyjnej kamienicy na obiekt usługowy, zmienionego decyzją ostateczną z dnia [...] marca 2005 r. nr [...]. Zgodnie z w/w decyzjami o pozwoleniu na budowę inwestor był zobowiązany do uzyskania pozwolenia na użytkowanie omawianego obiektu budowlanego. Kontrola dokonana w dniu 31 maja 2005r. przez organ I instancji wykazała, że w budynku przy ul. L. część pomieszczeń na parterze oraz na I piętrze użytkowana jest jako sklepy z naruszeniem art. 55 ustawy z dnia 7 lipca 1994r.Prawo budowlane. Wobec powyższego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w B. postanowieniem z dnia [...] czerwca 2005 r. na podstawie art. 57 ust.7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymierzył inwestorowi M. R. karę z tytułu nielegalnego użytkowania przebudowanego budynku usługowego przy ul. L. w B. oraz nowowybudowanego budynku usługowego przy ul. P. w B. W trybie zażaleniowym organ odwoławczy postanowieniem z dnia [...] lipca 2005 r. uchylił w całości w/w postanowienie organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, gdyż jak wynika z pisma Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 4 maja 2005 r. adresatem postanowienia w sytuacji nielegalnego przystąpienia do użytkowania obiektu jest podmiot, który faktycznie użytkuje dany obiekt budowlany. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w B. wydał dwa postanowienia z dnia [...] sierpnia 2005 r. (gdyż było dwóch użytkowników) nakładające karę z tytułu nielegalnego użytkowania na firmę "[...]" S.A. z siedzibą w P. D. oraz firmę "[...]" SDP Sp. z o.o. z siedzibą w Ł. Na powyższe postanowienie organu I instancji złożyły zażalenie w/w firmy, będące użytkownikami części pomieszczeń w przedmiotowym budynku. Organ odwoławczy utrzymał w mocy skarżone postanowienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. po rozpoznaniu skarg użytkowników dwóch sklepów wyrokami z dnia [...] czerwca 2006 r. wydanymi w sprawach [...] i [...] uchylił postanowienia zarówno I jak i II instancji wskazując, że kara przewidziana przepisem art. 57 ust. 7 ustawy Prawo budowlane z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego lub jego części może być nałożona jedynie na inwestora.