Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Wr 212/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Ryszard Pęk Sędzia WSA Marcin Miemiec Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. na rzecz strony skarżącej 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego; III. orzeka, że decyzja wymieniona w punkcie I nie podlega wykonaniu.

 

UZASADNIENIE

Sprawa była już rozpoznawana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we W.

Decyzją z dnia [...] (Nr [...]), Powiatowy Inspektor Sanitarny w M., stwierdził brak podstaw do stwierdzenia u J. H. dwóch chorób zawodowych: przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym oraz uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu, pozycja 7 i 15. wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.). To rozstrzygnięcie zostało utrzymane w mocy decyzją Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] (Nr [...]). Wyrokiem z dnia [...] (sygn. akt [...]), Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił powyższą decyzję.

Sąd uznał wówczas, że w toku postępowania administracyjnego doszło do naruszenia wymogów proceduralnych określonych w art. 7, 77 § 1, 80, 84 § 1 oraz 107 § 3 k.p.a.

Odnośnie pierwszej choroby, Sąd w uzasadnieniu zwrócił uwagę na istniejące rozbieżności między treścią orzeczeń jednostek medycznych uprawnionych do diagnozowania chorób zawodowych, które badając stronę ([...] r. "A"; [...] r. "B" w Ł.) nie stwierdziły zawodowej choroby narządu głosu, a treścią przedłożonych przez samego zainteresowanego wyników badań Szpitala [...] we W., w których stwierdzono u strony duży stopień niedomykalności wzdłuż całej szpary głośni, wskazując jednocześnie, że zmiany w krtani mają związek z wykonywaną pracą (wyniki Szpitala [...] we W. poparte były również dokumentacją z badań videostroboskopowych). Skład Sądu orzekający ówcześnie podkreślił w związku z tym, że dowód zawnioskowany przez stronę nie został poddany ocenie przez organ. W szczególności, w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji nie wskazano przyczyn, dla których nie wzięto tego dowodu pod rozwagę (dlaczego nie dano mu wiary). Nie zwrócono się też do specjalistycznych placówek o uzupełnienie orzeczeń, poprzez ustosunkowanie się do wyników badań [...] laryngologicznej i wyjaśnienie rozbieżności. W konkluzji Sąd przyjął, że uzasadnienie zaskarżonej decyzji nie zawiera wyczerpującego rozważenia dowodów, nie jest rzeczowe i przekonujące, a ustalony przez organ odwoławczy stan faktyczny nie znajduje oparcia w dowodach sprawy i jest wątpliwy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00