Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 maja 2006 r., sygn. II SA/Wr 62/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: SNSA Julia Szczygielska Sędziowie: NSA Halina Kremis (sprawozdawca) As. WSA Olga Białek Protokolant: Agnieszka Strusińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2006 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 25 listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie nakazania przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania parteru budynku trzyrodzinnego, położonego we W. przy ul. R. oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 12 lutego 2003 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta W. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń mieszkalnych na lokal użytkowy w budynku mieszkalnym przy ul. R. 42, stanowiącym współwłasność. W wyniku oględzin przeprowadzonych w dniu 8 kwietnia 2003 r. stwierdzono, że K. G., współwłaścicielka budynku przy ul. R. 42 we W. dokonała przebudowy części pomieszczeń znajdujących się w obiekcie, zmieniając jednocześnie ich sposób użytkowania. W pomieszczeniach tych obecnie znajduje się wypożyczalnia kaset Video oraz salon gier elektronicznych. Z uwagi na fakt, iż dokonano samowolnej zmiany sposobu użytkowania części budynku przy wykonaniu określonego zakresu prac budowlanych, organ pierwszej instancji decyzją nr [...] z dnia 22 maja 2003 r., wydaną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt. 2 w zw. z art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, nałożył na inwestora określone obowiązki w celu doprowadzenia zaistniałej sytuacji do stanu zgodnego z prawem, wyznaczając termin na ich wykonanie.
Rozstrzygnięcie to zaskarżyła K. G., w konsekwencji czego D. Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją nr [...], z dnia 30 września 2003 r., uchylił decyzję organu pierwszej instancji i zobowiązał K. G. do dostarczenia w terminie do 10 grudnia 2003 r. 2 egzemplarzy inwentaryzacji budowlanej samowolnie przebudowanego lokalu użytkowego, wykonanej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawierającej niezbędne uzgodnienia i opinie, 2 egzemplarzy orzeczenia technicznego zawierającego ocenę wykonanych samowolnie prac. Opracowania winny być wykonane przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, w określonych specjalnościach, zaświadczeń o przynależności do Okręgowej Izby Zawodowej autorów opracowań. W uzasadnieniu wskazano, iż inwentaryzacja, na którą powołuje się skarżąca, a która znajduje się w aktach sprawy wymaga uzupełnienia bowiem brakuje w niej opisu wykonanych prac adaptacyjnych i ich szczegółowej inwentaryzacji we wszystkich branżach.