Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Po 235/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2008r. sprawy ze skargi M. i G. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu; oddala skargę /-/ W.Batorowicz /-/ J.Szaniecka /-/ A.Łaskarzewska

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] na podstawie art. 71 ust. 3 oraz art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2003, Nr 207, poz. 2016 ze zm.) w związku z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 93, poz. 888) nakazał M. i G. małżonkom K. przywrócenie poprzedniego, to jest mieszkalnego, sposobu użytkowania budynku mieszkalnego, jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej, zlokalizowanego w [...] przy ul. [...] użytkowanego jako przychodnia lekarska i gabinety lekarskie.

Organ I instancji argumentował, że przedmiotowy budynek został wybudowany na podstawie udzielonej małżonkom K. decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] o pozwoleniu na budowę budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej. Inwestorzy zawiadomili właściwy organ o zakończeniu budowy w styczniu 1996 r., a organ administracji nie wniósł sprzeciwu.

W wyniku oględzin przeprowadzonych w dniu 23 stycznia 2007 r. organ nadzoru budowlanego I instancji ustalił, że w powyższym budynku prowadzona jest przychodnia specjalistyczna NZOZ i indywidualne praktyki lekarskie. Wszystkie pomieszczenia w tym budynku pełniły funkcję medyczną oraz pomocniczą i nie ma żadnych pomieszczeń mieszkalnych. Przesłuchana w charakterze strony współwłaścicielka przedmiotowej nieruchomości podała, że od ukończenia budowy 30% powierzchni budynku przeznaczone zostało na gabinety, całość budynku została przeznaczona na ten cel cztery albo pięć lat temu, a właściciele nie uzyskali od organu administracji architektoniczno-budowlanej żadnego pozwolenia za zamianę sposobu użytkowania przedmiotowego budynku. Organ nadzoru budowlanego uznał, że użytkując budynek, wybudowany w całości jako mieszkalny, na przychodnię i gabinety lekarskie dokonano zmiany sposobu użytkowania obiektu w rozumieniu art. 71 ust. 2 pkt 1 prawa budowlanego. Podjęto bowiem w tym budynku działalność zmieniającą warunki pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00