Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 sierpnia 2023 r., sygn. II SA/Rz 976/23
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Paweł Zaborniak AWSA Karina Gniewek - Berezowska Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi A. Z. i K. Z. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia 23 listopada 2016 r. nr OA.7721.5.5.2016 w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie - skargę oddala –
Uzasadnienie
Przedmiotem kontroli Sądu jest decyzja Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: "PWINB", "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") z 23 listopada 2016 r. nr OA.7721.5.5.2016, wydana w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie.
Wydanie decyzji poprzedzało postępowanie administracyjne o następującym przebiegu:
Decyzją z [...] grudnia 1995 r. nr [...] Kierownik Urzędu Rejonowego w [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił MR ZR pozwolenia na budowę budynku handlowo-usługowego z częścią mieszkalną, o wymiarach 14,10 m x 18,19 m, powierzchni zabudowy 207,4 m2, powierzchni użytkowej 662,7 m2, kubaturze 2319,4 m3. W zatwierdzonym projekcie budowlanym w poziomie parteru budynku na działce nr [...] od strony działki sąsiedniej nr [...] zaprojektowano podcień pełniący funkcję przejazdu na dalszą część działki. Decyzją z dnia [...] marca 1999 r. znak: [...] wydaną na wniosek MR, Starosta [...] udzielił pozwolenia na użytkowanie części budynku handlowo-usługowego (parter i I piętro) o pow. użytkowej 204,10 m2 zlokalizowanego na działce nr [...].
W wyniku interwencji wniesionej przez AZ dotyczącej zabudowania w części północnej na poziomie parteru budynku przejazdu, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] (dalej: "PINB" lub "organ I instancji") przeprowadził czynności kontrolne podczas których ustalił, że MR w budynku handlowo-usługowym z częścią mieszkalną usytuowanym na działce nr [...] wykonała roboty budowlane bez wymaganego przepisami pozwolenia na budowę. W ramach samowolnie wykonanych robót zabudowano podcień budynku stanowiący przejazd, a powstałe pomieszczenie zaadaptowano na sklep. Prowadząc postępowanie w sprawie samowolnie wykonanych robót budowlanych przy ww. budynku organ I instancji ustalił, że zabudowę podcienia wraz z adaptacją powstałego pomieszczenia na sklep z kosmetykami MR wykonała po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie tj. w okresie od 2001 r. do 2003 r. W ocenie organu I instancji wykonana przez MR samowola budowlana obejmowała wykonanie robót budowlanych na istniejącym i oddanym do użytkowania obiekcie, które zaliczyć należało do przebudowy istniejącego obiektu budowlanego, a więc robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych i technicznych istniejącego obiektu budowlanego. W związku z tym, że przebudowa podcienia nastąpiła bez wymaganego pozwolenia, a jej celem było wydzielenie w części istniejącego obiektu lokalu handlowego - sklepu z kosmetykami, organ I instancji ocenił, że głównym celem wykonanej przebudowy była zmiana sposobu użytkowania części obiektu budowlanego.