Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 lutego 2007 r., sygn. II SA/Wr 248/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak, Asesor WSA Alicja Palus /spraw./, Protokolant Magdalena Domańska-Byskosz, po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 16 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi W. i E. G. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia na R. Ś. obowiązku sporządzenia orzeczenia technicznego obejmującego wykonane roboty budowlane związane z dokonaną adaptacją lokalu mieszkalnego na sklep spożywczy wraz z oceną zgodności wykonanych robót z przepisami i zasadami wiedzy technicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie w. działając z urzędu na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2, ust. 7 w związku z art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane /t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm./ oraz art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego nałożył na R. Ś. - faktycznego inwestora wykonanych robót budowlanych związanych z adaptacją lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy w budynku przy ul. B. [...] w W. obowiązek sporządzenia i przedawnienia orzeczenia technicznego obejmującego wykonane roboty budowlane związane z adaptacją lokalu mieszkalnego na sklep spożywczy wraz z oceną tych robót pod kątem zgodności z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, o których mowa w art. 5 ustawy - Prawo budowlane.
W osnowie decyzji organ orzekł również, że w przypadku stwierdzenia braku zgodności z przepisami i sztuką budowlaną, orzeczenie winno określać zakres niezbędnych robót budowlanych, które doprowadzą istniejący stan faktyczny do stanu zgodnego z prawem oraz że opracowanie winno być sporządzone w trzech egzemplarzach przez osobę właściwie uprawnioną, a ponadto ustalił termin wykonania obowiązku określonego w decyzji do 30 listopada 2005 roku.
Uzasadniając to rozstrzygnięcie organ wyjaśnił, że decyzją z dnia [...] nr [...] znak: [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie w. nałożył na Gminę W. - jako właściciela lokalu mieszkalnego zaadaptowanego na lokal użytkowy w budynku przy ul. B. [...] w W. - obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego obejmującego wykonane roboty budowlane związane z dokonaną adaptacją lokalu mieszkalnego na sklep spożywczy wraz z oceną tych robót pod kątem zgodności z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, o których mowa w art. 5 Prawa budowlanego.