Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Wr 43/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski, Sędzia WSA Andrzej Cisek, Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Grott, po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 4 października 2006 r. sprawy ze skargi Z. L., H. i Z. K. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń strychu na lokal mieszkalny [...] w budynku nr [...] w miejscowości O. oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] organ nadzoru budowlanego zawiadomił strony o wszczęciu na wniosek H. K. postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku mieszkalnego w O. nr [...].
W toku postępowania organ przeprowadził dowody z dokumentów, w postaci dokumentacji przetargowej i aktów notarialnych sprzedaży lokali mieszkalnych w tym budynku, a to lokalu nr [...] na parterze na rzecz Z. L., lokalu nr [...] na parterze na rzecz H. i Z. K. oraz lokalu nr [...] położonego na I piętrze na rzecz G. B. Według treści umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i sprzedaży, w wielorodzinnym domu mieszkalnym w O. nr [...] znajduje się lokal mieszkalny nr [...] położony na I piętrze, składający się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki i korytarza, o łącznej powierzchni użytkowej 46,80 m2, którego najemcą jest G. B. Przy umowie powołano się na zaświadczenie Urzędu Rejonowego w G. z dnia [...] nr [...] stwierdzające, że lokal mieszkalny nr [...] w O. nr [...] stanowi samodzielny lokal mieszkalny w myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Umowę zawarto w trybie ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995 r. Nr 57, poz. 299) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 1994 r. w sprawie trybu sprzedaży domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych, ogródków przydomowych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami, wchodzącymi w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 45, poz. 181 ze zm.). Dokumentacja zawiera kartę wyceny tego lokalu mieszkalnego przez rzeczoznawcę majątkowego i zawiadomienie o wpisie prawa własności tego lokalu mieszkalnego do księgi wieczystej na rzecz G. B. Dokumentację powyższą przekazał zarządca budynku wraz z pismem wyjaśniającym, że budynek był od samego początku wyposażony w mieszkanie położone na strychu, o czym świadczy konstrukcja i zamontowane okna, uprzednio w latach 1966 -1986 mieszkanie to zajmowali lokatorzy K. Po pouczeniu stron zgodnie z art. 10 § 1 i art. 79 § 2 k.p.a., organ dołączył ponadto do akt sprawy odpis umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego 4a na rzecz A. Sz., zawartej w dniu [...], złożony przez A. Sz. W dniu [...] organ wydał H. K. kserokopie dotychczas zgromadzonych dokumentów.