Wyrok SN z dnia 11 maja 2021 r., sygn. I USKP 23/21
Dla umorzenia zaległości składkowych na podstawie ustawy abolicyjnej nie ma znaczenia to, czy po wydaniu pierwotnej decyzji ZUS, określającej należności do umorzenia i do spłaty, powstały kolejne zaległości z tytułu bieżących składek.
Gazeta Prawna nr 96/2021
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)
SSN Leszek Bielecki
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania A. G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z. o umorzenie należności z tytułu składek, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 maja 2021 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. akt III AUa (...),
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w G. uwzględnił odwołanie wnioskodawcy A. G. i wyrokiem z 30 sierpnia 2017 r. zmienił decyzję pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. z 23 marca 2017 r. w ten sposób, że umorzył wnioskodawcy zaległości -składkowe na podstawie ustawy z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Nie zgodził się z decyzją pozwanego, odmawiającą umorzenia zaległości składowych z uwagi na nieuregulowanie składek bieżących, powstałych po dniu wydania decyzji określającej warunki umorzenia. Spór dotyczył ustalenia czy składki powstałe po decyzji z 29 grudnia 2015 r., określającej warunki umorzenia składek w stosunku do A. G., powinny być interpretowane jako składki niepodlegające umorzeniu w rozumieniu art. 1 ust. 10 ustawy abolicyjnej. Pozwany określił warunki umorzenia składek za okres wskazany w decyzji z 29 grudnia 2015 r. według stanu na dzień złożenia wniosku, tj. 9 grudnia 2014 r. W punkcie 2 wskazał jedynie, że warunkiem umorzenia należności jest spłata należności niepodlegających umorzeniu, jednocześnie nie wskazując o jakie należności chodzi oraz w jakiej wysokości należą się organowi rentowemu. Istotą umorzenia należności składkowych w myśl art. 1 ust. 8 ustawy abolicyjnej jest należyte skonkretyzowanie przedmiotu sporu, które w niniejszej sprawie miało miejsce wyłącznie w stosunku do zaległości wskazanych w punkcie 1 decyzji z 29 grudnia 2015 r., a więc istniejących na dzień jej wydania. Zdaniem Sądu Okręgowego użyte w art. 1 ust. 10 ustawy abolicyjnej sformułowanie "spłata" dotyczyć powinno tylko należności istniejących w chwili wydania decyzji określającej warunki umorzenia składek, a nie przyszłych. Tym samym istnieje zatem możliwość umorzenia należności składkowych wskazanych w decyzji określającej warunki umorzenia, pomimo posiadania bieżących i wymagalnych zaległości składkowych powstałych po dniu jej wydania.