Wyrok SN z dnia 18 lipca 2018 r., sygn. III PK 57/17
Stanowisko księgowego jest tego rodzaju stanowiskiem pracy, na którym szczególne znaczenie ma wysoki poziom zaufania między pracodawcą a pracownikiem. Zaufanie opiera się na przekonaniu, że na pracy danej osoby można polegać, gdyż wykonuje ona swoje obowiązki starannie i sumiennie, swoją przyszłość zawodową wiąże z aktualnym pracodawcą oraz jest lojalna wobec pracodawcy. Nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków pracowniczych mogą stanowić podstawę utraty zaufania. W przypadku księgowego brak nadzoru nad wykonywaniem inwentaryzacji przez innych pracowników może zostać potraktowany - jeżeli księgowy wie o inwentaryzacji - jako naruszenie obowiązków pracowniczych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z powództwa J. W. przeciwko Zespołowi Szkół [...] w R. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 lipca 2018 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. akt VI Pa [...],
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Pismem z 26 czerwca 2014 r. Zespół Szkół [...] w R. (pozwany) wypowiedział J. W. (powódka) umowę o pracę z powodu utraty zaufania, spowodowanej między innymi przenoszeniem na zewnątrz spraw szkoły, niezasadnym angażowaniem osób trzecich w sprawy szkoły i wyjawieniem informacji z bieżącej działalności szkoły, brakiem właściwej realizacji zadań głównego księgowego w tym - dotyczącej inwentaryzacji i nie doprowadzenie do jej rozliczenia oraz zakończenia, brak właściwych działań w zakresie kontroli systemu inwentaryzacyjnego oraz prawidłowości gospodarowania składnikami majątkowymi.