Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 lutego 2013 r., sygn. II PK 146/12

Redukcja etatów w szkole jest możliwa, nawet jeśli nie zmienia się liczba godzin z danych przedmiotów. Uzasadnieniem zwolnień może być zmiana planu nauczania na poszczególnych poziomach edukacji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Beata Gudowska (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa A.S.

przeciwko Szkole Podstawowej Nr [...] w N.

o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 18 lutego 2013 r.,

skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z.

z dnia 25 stycznia 2012 r., sygn. akt [...]

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Z. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 września 2011 r. Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w N. oddalił powództwo A. S. o uznanie za bezskuteczne rozwiązanie stosunku pracy dokonanego wobec powódki przez pozwaną Szkołę Podstawową nr [...] w N.

Sąd Rejonowy ustalił, że A. S. podjęła zatrudnienie w pozwanej Szkole Podstawowej w N. w dniu 1 września 1988 r. W dniu 22 kwietnia 1992 r. powódka uzyskała akt mianowania.

A.S. pracowała jako nauczyciel języka polskiego w klasach IV-VI. W roku szkolnym 2010/2011 w pozwanej Szkole realizowane było 68 godzin języka polskiego, którego nauczało łącznie z powódką czterech nauczycieli.

W roku szkolnym 2010/2011 A.S., po uprzednim wyrażeniu zgody na obniżenie wymiaru zatrudnienia do 17/18 etatu, nauczała 17 godzin języka polskiego, pozostali zaś nauczyciele języka polskiego: D.S.- 17 godzin języka polskiego, uzupełniając pensum 1 godziną wychowawstwa, M.A.- 16 godzin języka polskiego, uzupełniając pensum 1 godziną wychowawstwa i 1 godziną z puli godzin przeznaczonych na indywidualną lub grupową naukę języka polskiego dla dzieci z problemami edukacyjnymi, A.D.- 18 godzin języka polskiego i dodatkowo 1 godzinę wychowawstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00