Wyrok SN z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. III PK 128/13
Jednostka organizacyjna i budżetowa podmiotu samorządowego może być uznana za pracodawcę wówczas, gdy jej samodzielność obejmuje uprawnienie do zatrudniania pracowników.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda
SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa D. W. przeciwko Zespołowi Szkół w G. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 czerwca 2014 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 28 czerwca 2013 r.,
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 czerwca 2013 r. Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. oddalił skargę powódki D. W. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. z dnia 25 października 2012 r., wydanym w sprawie z powództwa D. W. przeciwko Zespołowi Szkół w G. o przywrócenie do pracy.
Sąd Okręgowy - rozpoznając skargę o wznowienie postępowania - ustalił, że wyrokiem z dnia 19 lipca 2012 r., Sąd Rejonowy w P. - w sprawie z powództwa D. W. przeciwko Zespołowi Szkół w G. o przywrócenie do pracy - oddalił powództwo, natomiast wyrokiem z dnia 25 października 2012 r., Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego.
W sprawie tej ustalono, że powódka była zatrudniona jako nauczyciel na podstawie mianowania od 1 grudnia 1986 r. w Szkole Podstawowej w G. - Szkole Filialnej w W., a od 2001 r. w pozwanym Zespole Szkół w G. Powódka była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w wymiarze 18 godzin oraz jako bibliotekarz. W dniu 23 marca 2012 r. wójt gminy P. wydał zarządzenie nr 14/2012 w sprawie zasad organizacji pracy na rok szkolny 2012/2013 dla przedszkoli i szkół, dla których Gmina P. jest organem prowadzącym. W załącznikach do tego zarządzenia określono nowe zasady organizacji pracy dla szkół, zasady ustalania liczby oddziałów, podziału na grupy i łączenia klas, zasady zatrudniania pracowników szkół, a także zasady współpracy ze związkami zawodowymi oraz składania arkuszy. Zgodnie z treścią zarządzenia, łączenie miało odbywać się według następujących zasad: w klasach I - III szkoły podstawowej, w których po połączeniu liczba uczniów nie przekracza łącznie 16, łączenie obejmuje wszystkie zajęcia edukacyjne oraz wszystkie zajęcia dodatkowe, z zastrzeżeniem, że łączenie takie nie spowoduje połączenia klas I i II, do których uczęszczałyby dzieci sześcio-, siedmio- i ośmioletnie; w klasach IV - VI szkoły podstawowej łączenie obejmuje przedmioty takie jak: wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka, technika, informatyka, język angielski, religia. Ponadto miała obowiązywać zasada łączenia klas sąsiednich o najmniejszej liczbie uczniów. W uzasadnieniu powyższego zarządzenia podkreślono, że jego zapisy mają na celu zaoszczędzenie przez gminę znacznych środków finansowych. Jednocześnie określono zasady dokonywania wyboru nauczycieli do ewentualnych zwolnień, spowodowanych ograniczeniem ilości godzin oraz podstawowe kryteria tego doboru. Zgodnie z powołanym zarządzeniem dyrektor Zespołu Szkół w G. został zobowiązany do sporządzenia arkuszy organizacyjnych dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum na rok 2012/2013, uwzględniających określone w zarządzeniu wytyczne. W ramach zleconej reorganizacji dokonano połączenia oddziałów klas II a i II b w gimnazjum w G. W szkole podstawowej z kolei połączono zajęcia w klasach II i III, co w skali całego zespołu ograniczyło ilości lekcji w porównaniu do roku poprzedniego o około 60 godzin.