Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. II PK 89/10
Możliwość domagania się przywrócenia do pracy „na poprzednich warunkach" [art. 45 k.p.] już przez nazwę roszczenia wskazuje na jego społeczno-gospodarczy cel odzyskania „dotychczasowego" miejsca pracy, z uwzględnieniem nie tylko przypisanych do niego uprawnień, ale również pracowniczych obowiązków. Sprzeczna ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa przywrócenia do pracy [art. 8 k.p.] jest więc próba uczynienia z tego prawa użytku w sytuacji, gdy zainteresowany nie może wykonywać dotychczasowej pracy, albowiem bez żadnych wątpliwości stanowisko, które zajmował, było już zlikwidowane, pozwana nie miała możliwości zatrudnienia go na żadnym innym stanowisku, bowiem stale redukowała zatrudnienie w związku ze zbliżającym się terminem likwidacji zakładu i z tych samych przyczyn nie mogła utworzyć dla powoda nowego stanowiska pracy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Małgorzata Gersdorf
SSN Zbigniew Korzeniowski
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Marka S.
przeciwko Urzędowi Wojewódzkiemu w W.
o przywrócenie do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 stycznia 2011 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Ś. - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 listopada 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną, nie obciążając powoda kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w W. wyrokiem z 12 września 2006 r. zasądził od strony pozwanej Urzędu Wojewódzkiego w W. - Zakładu Obsługi Urzędu na rzecz powoda Marka S. kwotę 4.373,80 zł z ustawowymi odsetkami od 12 września 2006 r. tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę i oddalił powództwo wzajemne o odszkodowanie. Powód domagał się przywrócenia do pracy w Urzędzie Wojewódzkim w W. - Zakładzie Obsługi Urzędu. Strona pozwana wniosła powództwo wzajemne domagając się zasądzenia od powoda kwoty 2.788,52 zł tytułem odszkodowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right