Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 4 sierpnia 1999 r., sygn. I PKN 185/99

Za szczególną okoliczność uzasadniającą przyjęcie sprzeczności żądania przywrócenia do pracy z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (art. 8 KP) nie może być uznany niewiel­ki stopień naruszenia przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę.

 

Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza,

Sędziowie: SN Józef Iwulski (sprawozdawca), SA Katarzyna Gonera.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 1999 r. sprawy z powódz­twa Mirosławy S. przeciwko Publicznej Szkole Podstawowej [...] w W. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 24 listopada 1998 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Wałbrzychu wyrokiem z dnia 7 lipca 1998 r. [...] zasądził na rzecz powódki Mirosławy S. od pozwanej Publicznej Szkoły Podstawowej [...] w W. kwotę 1 627, 20 zł tytułem odszkodowania w związku z wadliwym rozwiązaniem umowy o pracę oraz 200 zł kosztów postępowania. Sąd Rejonowy nie uwzględnił żądania przywrócenia do pracy. Sąd ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej Szkole od 1 września 1994 r. na stanowisku intendentki. Pismem z dnia 11 grudnia 1997 r. strona pozwana zawiadomiła Zarząd Oddziału Związku Nauczy­cielstwa Polskiego o zamiarze wypowiedzenia powódce umowy o pracę. W dniu 15 grudnia 1998 r. Zarząd Oddziału przedstawił stronie pozwanej swoje zastrzeżenia. Pozwana zwróciła się do Zarządu Głównego ZNP (pismo z 12 stycznia 1998 r.). Za­rząd Główny ZNP wyraził swoje stanowisko w piśmie, które strona pozwana otrzymała w dniu 23 stycznia 1998 r. Jednakże dzień wcześniej (22 stycznia 1998 r.) poz­wana wypowiedziała powódce umowę o pracę, wskazując jako jego przyczynę trzykrotną odmowę podpisania nowego zakresu czynności i obowiązków. Sąd pierwszej instancji uznał, że strona pozwana naruszyła art. 38 § 5 KP, gdyż organ związku za­wodowego przedstawił swoje stanowisko w piśmie z dnia 20 stycznia 1998 r., które niezwłocznie wysłał pocztą kurierską do strony pozwanej. Dotarło ono do strony poz­wanej w dniu 23 stycznia 1998 r., a wypowiedzenie zostało dokonane dzień wcześniej. Sąd pierwszej instancji uznał jednak, że wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione, a jedynie naruszono wymagania formalne. Przyjął, że powódka nie podlegała szczególnej ochronie, gdyż Zarząd Ogniska ZNP, którego była członkiem, nie jest zarządem zakładowej organizacji związkowej. Dlatego uznał, że zasadne jest zasądzenie tylko odszkodowania, a nie przywrócenie powódki do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00