Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r. – zasady przyznawania i obliczania
Pracownicy jednostek sfery budżetowej, którzy aktywnie przepracowali pełny rok kalendarzowy, otrzymają dodatkowy przychód w wysokości odpowiadającej 8,5% sumy uzyskanych wynagrodzeń. Co rozumie się przez okres aktywnie przepracowany? Czy okres pracy w danym roku kalendarzowym musi być ciągły? Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Odpowiedzi na te i inne pytania publikujemy w artykule.
Okres przepracowany warunkiem prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Zgodnie z przepisami ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o trzynastkach), pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
Trzynastkę w pełnej wysokości przyznaje się za przepracowany cały rok kalendarzowy. Jeśli pracownik nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy.
Jeśli pracownik nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy.
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia jest więc powiązane z odpowiednią długością okresu przepracowanego u danego pracodawcy, w danym roku kalendarzowym, za który to wynagrodzenie przysługuje. Liczy się suma wszystkich okresów pracy, niezależnie od rodzaju umowy o pracę (na okres próbny, na czas określony, w tym na zastępstwo, na czas nieokreślony) czy wymiaru czasu pracy.
Okres pracy w danym roku kalendarzowym nie musi być ciągły. Jeżeli pracownik zawarł w danym roku więcej niż jeden stosunek pracy z konkretną jednostką, zlicza się wszystkie okresy pracy z każdej z umów, bez względu na ewentualne przerwy, jakie wystąpiły między nimi, a także odmienne stanowiska pracy.