Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 20 czerwca 2001 r. sygn. I PKN 488/00

Do zmiany wysokości wynagrodzenia pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie wyboru nie stosuje się art. 42 KP.

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Józef Iwulski, Andrzej Wasilewski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2001 r. sprawy z powództwa Tadeusza B. przeciwko Gminie M. o wynagrodzenie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 16 marca 2000 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił apelację powoda;

zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 1.500 (jeden tysiąc pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Jaworze wyrokiem z 9 listopada 1999 r. oddalił powództwo Tadeusza B. przeciwko Gminie M. o uznanie za bezskuteczną zmiany wysokości wynagrodzenia dokonanej uchwałą [...] Rady Gminy z 31 sierpnia 1999 r. i ustalenie prawidłowej wysokości jego wynagrodzenia za pracę.

Sąd Rejonowy ustalił, że Rada Gminy M. uchwałą [...] z 29 października 1998 r. dokonała wyboru powoda Tadeusza B. na Wójta Gminy M. Przewodniczący Rady Gminy, działając na podstawie § 49 Statutu Gminy uchwalonego uchwałą [...] z 31 stycznia 1996 r., ustalił powodowi warunki pracy i płacy. Uchwałą [...] z 9 sierpnia 1999 r. Rada Gminy wprowadziła zmiany w Statucie Gminy, w wyniku których - zgodnie z nowym brzmieniem § 49 - ustalenie warunków pracy i płacy pracownikom samorządowym z wyboru miało należeć do Rady Gminy a nie (jak dotychczas) do Przewodniczącego Rady. Uchwałą [...] z 9 sierpnia 1999 r. Rada Gminy wypowiedziała powodowi dotychczasowe warunki płacy, zaś uchwałą [...] z 31 sierpnia 1999 r. ustaliła wynagrodzenie Wójta Gminy M. w nowej - istotnie niższej - wysokości. Wypowiedzenie warunków płacy dotyczyło dodatku służbowego w wysokości 60 %. Powód twierdził, że wypowiedzenie mu warunków płacy obejmujące dodatek służbowy było bezpodstawne, ponieważ art. 42 KP nie ma zastosowania do stosunku pracy powstałego z wyboru. Oddalając powództwo Sąd Rejonowy stwierdził, że faktycznie do powoda jako pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie wyboru nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy dotyczące rozwiązania umowy o pracę, ani przepisy dotyczące uprawnień pracownika w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę lub wypowiedzenia warunków umowy o pracę. Wójt gminy jest zatrudniany na podstawie wyboru. Zgodnie z treścią § 49 Statutu pozwanej Gminy M., ustalenia warunków pracy i płacy pracowników samorządowych z wyboru dokonuje Rada Gminy. Rada gminy może - co do zasady - w każdym czasie podjąć stosowną uchwałę w przedmiocie ustalenia warunków pracy i płacy wójta, w granicach określonych obowiązującymi przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1990 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 1993 r. Nr 111, poz. 493 ze zm.). Wynagrodzenie przyznane powodowi uchwałą [...] z 31 sierpnia 1999 r. mieściło się w granicach wyznaczonych przepisami tego rozporządzenia. Dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego warunki wynagrodzenia było w tej sytuacji zbędne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00