Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2001 r., sygn. II UKN 419/00

Nadmierny wysiłek pracownika przy dźwiganiu ciężarów może być uznany za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, także wtedy, gdy przestrzegane były normy określone w rozporządzeniu Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 1 kwietnia 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy ręcznym dźwiganiu i przenoszeniu ciężarów (Dz.U. Nr 22, poz. 89).

 

Przewodniczący SSN Teresa Romer (sprawozdawca)

Sędziowie: SN Krystyna Bednarczyk, SA Bogumiła Blok

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2001 r. sprawy z powództwa Zenona K. przeciwko W. Przedsiębiorstwu Robót Inżynieryjnych „W.” Sp. z o.o. w W. o zmianę treści protokołu powypadkowego, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 24 lutego 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Świdnicy wyrokiem z dnia 24 lutego 2000 r. oddalił apelację W. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „W.” spółki z o.o. w W. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Kłodzku z dnia 26 października 1999 r. Wyrokiem tym, Sąd Rejonowy ustalił, że powód Zenon K. uległ w dniu 23 września 1998 r. wypadkowi przy pracy w pozwanym W. Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych „W.”.

Przy wydawaniu tego wyroku Sąd Rejonowy kierował się następującymi ustaleniami. Powód był zatrudniony u pozwanej jako pracownik budowlany od sierpnia 1998 r. Nie było przeciwwskazań lekarskich do wykonywania przez niego tego rodzaju pracy. W dniu 21 września 1998 r. przenosił wraz z kolegą płytę betonową o wadze 70 kg. Dwa dni później - 23 września tego samego roku - pracował przy obróbce kamienia do budowy muru rzecznego. Wymagało to przetaczania dużych głazów o wadze 50-70 kg na odległość około 8 metrów. Podczas tej pracy około godziny 1000 poczuł ostry ból w części lędźwiowej kręgosłupa. Przerwał pracę i udał się do lekarza .Od tego momentu był leczony objawowo na zapalenie korzonków . Wykonane w dniu 10 października 1998 r. zdjęcie rtg kręgosłupa wykazało pourazowe zniekształcenie przednio-górnych części trzonów kręgowych L2-L3 (stan po złamaniu w obrębie górnych krawędzi tych kręgów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00