Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. I OSK 3936/18

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak (spr.) Sędzia del. NSA Jacek Hyla po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 266/18 w sprawie ze skargi M.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 266/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K., z dnia [...] grudnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.

U podstaw rozstrzygnięcia Sądu I instancji legły następujące ustalenia oraz ocena prawna.

Decyzją z dnia [...] października 2016 r. nr [...] Wójt Gminy M. orzekł o odmowie przyznania M.O. pomocy społecznej w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na częściowe dofinansowanie kursu słuchowego metodą Tomatisa. Po rozpatrzeniu odwołania M.O., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy M. z dnia [...] października 2016 r.

Po rozpoznaniu skargi M.O., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 26 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 371/17 uchylił decyzję SKO w [...] z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy M. z dnia [...] października 2016 r. nr [...]. W ocenie Sądu, organy obydwu instancji przekroczyły ramy uznania administracyjnego, gdyż nie ustaliły wszystkich istotnych dla treści rozstrzygnięcia okoliczności sprawy, zgodnie z postanowieniami artykułów: 7, i 77 § 1 k.p.a. i nie poddały ich właściwej ocenie, w myśl art. 80 k.p.a. W pierwszej kolejności Sąd podkreślił, że określona i zalecona przez lekarzy terapia słuchowa dla syna skarżącej, zwłaszcza przy jego schorzeniu, jest mu niezbędna do dalszej egzystencji i funkcjonowania w społeczeństwie, skoro efektem jej zastosowania jest zmniejszenie objawów nadwrażliwości i znaczna poprawa komunikacji z otoczeniem. Wyczerpuje to zatem pojęcie "niezbędnej potrzeby bytowej", jako jednej z przesłanek udzielenia skarżącej wsparcia finansowego, przewidzianego art. 39 ustawy o pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00