Wyrok NSA z dnia 9 września 2010 r., sygn. I OSK 1000/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 9 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 marca 2010 r. sygn. akt II SA/Łd 118/10 w sprawie ze skargi Z. P. na decyzję Samorządowego Kolegium (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 19 marca 2010 r sygn. akt II SA/Łd 118/10 po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia [...] 2009 r. znak [...].
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Prezydent Miasta L. decyzją z dnia [...] 2009 r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosku Z.P. z dnia 11 września 2009 r. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego orzekł o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oraz o odmowie zgłoszenia do ubezpieczenia z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad żoną skarżącego - E.P. w okresie od 1 listopada 2009 r.
W uzasadnieniu organ wskazał, iż zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. "a" ustawy 28 listopada 2008 r. o oświadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 ze zm.) świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Organ ustalił, że wnioskodawca - Z.P. jest mężem osoby wymagającej pomocy - E.P. i uznał, iż zatem zaszła negatywna przesłanka, która uniemożliwia przyznanie świadczenia.