Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2013 r., sygn. I OSK 3050/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant starszy asystent sędziego Kamil Buliński po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Lu 788/11 w sprawie ze skargi J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
I OSK 3050/12
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 8 listopada 2011r., sygn. II SA/Lu 788/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę J. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej z dnia [...] sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu wyroku podano, że decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białej Podlaskiej po rozpatrzeniu odwołania J. F. utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta Gminy J. z dnia [...] kwietnia 2011r., Nr [...] odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podano, iż skarżący wnosił o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem - M. F. tj. na podstawie art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. "a" ustawy o świadczeniach rodzinnych. W toku postępowania administracyjnego ustalono, że rodzina wnioskodawcy (żona i dwoje dzieci) utrzymuje się z małego gospodarstwa rolnego, jednak dochody z tego gospodarstwa nie wystarczają na zabezpieczenie wszystkich potrzeb, dlatego J. F. podejmuje dorywcze prace budowlane, również za granicą. Ojciec wnioskodawcy, M. F. jest niepełnosprawny w znacznym stopniu i wymaga stałej opieki. Organy stwierdziły jednak, że J. F. nie można przyznać świadczenia pielęgnacyjnego bowiem prowadzi gospodarstwo rolne, które jest głównym źródłem utrzymania rodziny. Wnioskodawca podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. W ocenie organów "już samo bycie rolnikiem wyklucza skarżącego z kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego".