Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1230/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie NSA Maciej Dybowski (spr.) del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 28 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Rz 1212/13 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2014 r. sygn. akt II SA/Rz 1212/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza K. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...].
Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Wnioskiem z 2 lipca 2013 r. H. K. (dalej skarżąca) zwróciła się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym bratem M. M. (dalej brat). Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] lipca 2013 r.) Burmistrz K. (dalej Burmistrz) odmówił ww. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, wskazując na niespełnienie przesłanek przewidzianych w art. 17 ust. 1 i 1a pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm., dalej uśr) ze względu na fakt, że żyją rodzice osoby wymagającej opieki tj. C. M. i S. M. oraz posiadają umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności.
W złożonym odwołaniu od tej decyzji H. K. podała, że zamieszkuje wraz z bratem i rodzicami w jednym domu, większość czasu poświęca niepełnosprawnemu bratu, który wymaga całodobowej opieki. Rodzice są w podeszłym wieku (79 i 72 lata), legitymują się orzeczeniami o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i sami wymagają opieki oraz pomocy przy podstawowych czynnościach. Z uwagi na wiek, choroby i niepełnosprawność, nie mogą sprawować opieki nad niepełnosprawnym umysłowo, od urodzenia, synem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right