Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. I OSK 3049/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie NSA Anna Lech (spr.) del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 maja 2011 r. sygn. akt II SA/Bd 379/11 w sprawie ze skargi P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 maja 2011 r., sygn. akt II SA/Bd 379/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] lutego 2011r., nr [...], w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu Sąd wskazał na następujący stan sprawy: decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...] Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w J., działając z upoważnienia Burmistrza Gminy i Miasta J., odmówił przyznania P. G. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad ojcem K. G. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, iż powodem odmowy przyznania świadczenia było to, że K. G. jest w związku małżeńskim.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący wskazał, iż jego rodzice to osoby legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i wymagają pomocy opiekuńczej, który to obowiązek spada na skarżącego jako syna. Podniósł on również iż obecnie nie pracuje. Prowadzi za to wspólnie z żoną indywidualne gospodarstwo rolne, przejęte po rodzicach.
Decyzją z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bydgoszczy utrzymało w mocy powyższą decyzję, wskazując, iż skarżący nie spełnia przesłanki rezygnacji z zatrudnienia i niepodejmowania tegoż zatrudnienia w związku z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej, z uwagi na to, iż nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje osobie pracującej w rolnictwie.