Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. I OSK 3009/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie NSA Anna Lech del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 24 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Ke 731/11 w sprawie ze skargi P. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od P. B. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 24 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Ke 731/11, na skutek skargi P. B., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wójta Gminy N. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał następujący stan faktyczny i prawny:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] września 2011 r., po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Wójta Gminy N. z dnia [...] marca 2011 r. odmawiającej przyznania P. B. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad babcią - C. B., utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w B. z dnia [...] lutego 2011 r. zaliczono C. B. do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Organ I instancji odmowę przyznania żądanego świadczenia uzasadnił faktem, że według przepisów prawa w pierwszej kolejności do sprawowania opieki nad C. B. zobowiązany, z uwagi na pierwszy stopień pokrewieństwa, jest jej syn Z. B. i to na nim ciąży obowiązek sprawowania opieki nad matką. Powyższej argumentacji nie podzieliło jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. i wskazało, że w aktach znajduje się oświadczenie Z. B. z dnia [...] lutego 2011 r., w którym podał, iż obecny stan zdrowia nie pozwala mu na sprawowanie opieki nad matką. Powyższe potwierdza również zaświadczenie lekarskie z dnia [...] marca 2011 r. wskazujące, iż ww. jest niezdolny do sprawowania opieki nad inną osobą z uwagi na stan zdrowia wymagający stałego leczenia. Ponadto Z. B. jest uprawniony do pobierania renty strukturalnej, co stanowi negatywną przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Organ wskazał jednak, że zachodziła inna przesłanka przemawiająca za odmową przyznania wnioskowanego świadczenia. Z akt sprawy wynika bowiem, iż P. B. jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni [...] ha tj. [...] ha przeliczeniowych i podlega ubezpieczeniu w KRUS jako rolnik. Ponadto z treści wywiadu środowiskowego wynika, iż praca w gospodarstwie rolnym nie utrudnia wnioskodawcy sprawowania opieki nad babcią. Wskazana okoliczność wyklucza natomiast wnioskodawcę z kręgu osób, które mogą otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na podstawie art. 17 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139, poz. 992 ze zm.), powoływanej dalej jako "U.o.ś.r.".