Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2013 r., sygn. I OSK 2588/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie NSA Irena Kamińska NSA Jan Paweł Tarno Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Bd 480/12 w sprawie ze skargi G. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Bd 480/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę G. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych:
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w D., działając z upoważnienia Wójta Gminy D. decyzją z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...], odmówił G. O. świadczenia pielęgnacyjnego, z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad matką G. S. Jako powód odmowy organ podał niespełnienie warunków przyznania, tzn. brak rezygnacji z zatrudnienia. Podniesiono, iż wnioskodawczyni nigdy nie podejmowała zatrudnienia poza rolnictwem oraz nie rejestrowała się w urzędzie pracy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B., po rozpatrzeniu odwołania G. O., decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] lutego 2012 r.
Organ odwoławczy przytoczył treść art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) wskazując, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która powinna być zdolna do pracy, lecz rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, przy czym względem tej osoby powinien obciążać wnioskodawcę obowiązek alimentacyjny. Ponadto osoba wymagająca opieki musi legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.