Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2007 r., sygn. I FSK 1036/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Dożynkiewicz - sprawozdawca Sędziowie NSA Małgorzata Niezgódka - Medek Sylwester Marciniak Protokolant Joanna Podsiadły po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Lu 131/06 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, kwiecień, maj i od lipca do grudnia 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 21 kwietnia 2006 roku, sygn. akt I SA/Lu 131/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, kwiecień, maj, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2003 roku.

W uzasadnieniu Sąd ten stwierdził, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie, po rozpatrzeniu odwołania A. W. prowadzącej Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe K. od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie z [...], w przedmiocie zmiany rozliczenia w podatku od towarów i usług za styczeń-grudzień 2003 r. - uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej określenia wysokości zwrotu podatku od towarów i usług za luty i maj 2003 r. oraz określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za kwiecień, lipiec i od sierpnia do grudnia 2003 r. oraz określił za te miesiące podatek w prawidłowej wysokości, a w pozostałej części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Organ drugiej instancji stwierdził , że A. W. dokonywała sprzedaży towarów i zwrotu podatku "podróżnym" w rozumieniu art. 21 a ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - dalej ustawa o VAT, stosując do sprzedawanych towarów stawkę podatku w wysokości 0%. W trakcie kontroli zakwestionowano niektóre faktury, uznając iż dokumenty te, nie spełniają wymogów "dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza państwową granicę RP", o którym mowa w art. 21 c ust. 2 ustawy o VAT, z uwagi na brak odcisku stempla zaopatrzonego w numerator lub pieczęci osobistych względnie podpisu funkcjonariusza celnego, co stanowi naruszenie przepisów art. 21 d ust. 1 w/w ustawy. W odniesieniu do niektórych dokumentów TAX FREE Urząd Celny w Białej Podlaskiej nie potwierdził wywozu wskazanych w nich towarów poza granicę RP, co stanowi naruszenie przepisów art. 21 d ust. 1 ustawy o VAT. Zakwestionowano również dokumenty TAX FREE wystawione przez K. W., która nie dokonywała w nich wpisu danych osobowych podróżnego i nie wie kto wypełniał te dane oraz dokument TAX FREE, w którym w ogóle nie wypełnione były dane podróżnego, a na podstawie którego dokonano zwrotu podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00