Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2006 r., sygn. II OSK 568/05

 

Sygn.akt II OSK 568 /05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 lutego 2006 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz (spr), Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz, Ludwik Żukowski, , Protokolant Maria Połowniak, po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 listopada 2004 r. sygn. akt III SA/Łd 188/04 w sprawie ze skargi K. A. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 listopada 2004 r. sygn. akt III SA/Łd 188/04 po rozpatrzeniu skargi K. A. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi w przedmiocie choroby zawodowej, uchylona została zaskarżona decyzja.

W uzasadnieniu wyroku podano, że decyzją z dnia [...] listopada 2003 r. Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej /Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 668 ze zm./ nie stwierdził u K. A. choroby zawodowej - łuszczycy zwykłej. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że K. A. była zatrudniona w latach 1965-1987 w Zakładach Odzieży i Sprzętu Sportowego "P." na stanowiskach pomocy magazyniera, operatora wtryskarek /lata 1967-1982/, portiera - telefonistki i rewidenta, w latach 1987 do 1991 r. w Ł. W. W. na stanowisku portiera - rewidenta oraz aparaturowej urządzeń dozowania. Podczas obsługi wtryskarek do tworzyw miała zawodowy kontakt z elementami wtryskarki pokrytych niklem. Od 1995 roku nie pracuje, aktualnie jest na emeryturze. Organ stwierdził, że łuszczyca nie jest wymieniona w wykazie chorób zawodowych a ponadto upłynął okres pięciu lat od ustania zatrudnienia, w którym to okresie można się ubiegać o rozpoznanie zawodowej choroby skóry. Decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję powołując jako podstawę orzekania art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach /Dz. U. Nr 132, poz. 1115/. W decyzji tej stwierdzono, że uwzględnia się w sprawie podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych te choroby, które są ujęte w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że choroba została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Wnioskująca o stwierdzenie choroby zawodowej była dwukrotnie badana przez jednostki organizacyjne służby zdrowia i stwierdzono u niej łuszczycę zwykłą, która nie jest wymieniona w wykazie chorób zawodowych. Jest ona nadto uczulona na nikiel, lecz upłynął okres 5 lat od ustania zatrudnienia, w którym to okresie można się ubiegać o rozpoznanie zawodowej choroby skóry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00