Wyrok NSA z dnia 2 października 2001 r., sygn. II SA/Ka 48/00
Spółka cywilna - jakkolwiek będąca podmiotem prawa, zwłaszcza gospodarczego i podatkowego - nie posiada zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych, mają ją natomiast jej wspólnicy.
Przeto zobowiązanie, by nadawało się do egzekucji, winno być skierowane do wspólników, nie zaś do spółki cywilnej, jaką oni tworzą.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Antoniego K., Wojciecha K., Emilii B. - wspólników spółki cywilnej Zakład Piekarniczy "C." w B.-B. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 8 grudnia 1999 r., (...) w przedmiocie nakazania przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją, wydaną na zasadzie art. 138 par. 1 pkt 1 Kpa i art. 66 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B.-B. z dnia 14 października 1999 r. nakazującej spółce "C." przywrócenie pomieszczeń biurowych dobudowanych do piekarni w R. przy ulicy B. 471 do funkcji gospodarczej nie związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ odwoławczy doszedł, bowiem do przekonania, że rozstrzygnięcie to jest trafne. (...) Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyraził pogląd, wedle którego w razie samowolnej zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń przepisy art. 50 i art. 51 Prawa budowlanego można stosować tylko w trakcie dokonywania zmiany, o czym stanowi przepis art. 71 ust. 3 tej ustawy. Natomiast, w przekonaniu tego organu, likwidacja tego rodzaju samowoli, o ile została ona już dokonana i gdy zmiana sposobu użytkowania została zakończona, może nastąpić wyłącznie w oparciu o przepis art. 66 pkt 3 Prawa budowlanego. Skoro, zatem popełnienie samowoli przez odwołujących się nie budzi sporu, a przyjęty przez organ I instancji reżim prawny okazał się prawidłowy, odwołanie wspólników wymienionej spółki nie podlegało uwzględnieniu.