Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 lipca 1999 r., sygn. II SA/Kr 2624/98

Przedmiotem postępowania wszczętego zgłoszeniem stron może być jedynie budowa obiektów objętych katalogiem art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zofii i Emila C. na decyzję Wojewody K. z dnia 30 października 1998 r. (...) w przedmiocie rozbiórki muru oporowego - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; (...).


UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje:

1. Organy administracyjne nie wyjaśniły wystarczająco dokładnie charakteru wykonanych prac budowlanych.

Organ II instancji podtrzymuje ustalenie zawarte w decyzji I instancji o tym, że wybudowany został mur oporowy, przy czym poprzestano na ogólnikowym stwierdzeniu organu I instancji, że "opisana w protokole konstrukcja nie jest podmurówką, lecz murem oporowym, na którym to można zamocować elementy ogrodzenia. Mur oporowy jest obiektem budowlanym nie spełniającym żadnej z przesłanek art. 28".

Organ administracyjny I instancji, a w ślad za nim - organ II instancji potraktowały jako fakt oczywisty, powszechnie znany, a więc nie wymagający udowodnienia /art. 77 par. 4 Kpa/, że wykonana konstrukcja jest murem oporowym i że oczywiście /znów zdaniem organu/ mur ten nie może być zaliczony do ogrodzeń, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 7 Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00