Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-07-31
Data publikacji: 2024-07-31

Zmienią się przepisy regulujące pracę podczas upałów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęły prace przygotowawcze, których celem jest kompleksowe uregulowanie pracy w wysokich temperaturach. Wśród proponowanych rozwiązań znajdą się regulacje dotyczące skrócenia czasu pracy, zapewnienia przerw na schłodzenie czy instalacji klimatyzacji w miejscu pracy. Obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca.

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp w porze letniej >>>

Praca w wysokich temperaturach - zalecenia PIP dla pracodawców >>>

Nowe regulacje dotyczące pracy podczas upału

Prowadzone w Ministerstwie Rodziny, pracy i Polityki Społecznej analizy i badania mają na celu wypracowanie rozwiązań, które będą lepiej dbały o interesy pracowników. Zmiany klimatyczne powodują, że upalnych dni jest co roku coraz więcej, więc ochrona przed wysoką temperaturą w miejscu pracy jest koniecznością. Celem prac prowadzonych przez MRPiPS jest zaproponowanie przepisów, które będą obowiązywały już w przyszłym sezonie letnim.

"Docierają do nas informację o kolejnej fali upałów, która dotrze do Polski. Temperatura może sięgnąć 40 stopni. Zmiany klimatyczne, które są faktem, mają wpływ na całe nasze życie. Do MRPiPS coraz częściej zgłaszają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy zastanawiają się jak mogą zgodnie z prawem reagować na wysokie temperatury w pracy. Dlatego jako ministra odpowiedzialna za pracę zwróciłam się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, do Państwowej Inspekcji Pracy i do Instytutu Medycyny Pracy, abyśmy wspólnymi siłami zastanowili się, co możemy zrobić, żeby jak najlepiej chronić pracowników przed upałami. Co możemy zrobić dziś i co możemy zrobić na przyszłość" – powiedziała Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przypomniała, że w prawie pracy są przepisy regulujące warunki pracy w wysokich temperaturach, jak obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do napojów czy możliwość skrócenia czasu pracy, gdy temperatura w miejscu pracy przekracza 28 st. C. Przepisy chroniące pracowników przed działaniem wysokich temperatur są obecnie rozproszone w różnych aktach prawnych i zaznajomienie się z nimi może być utrudnione.

Poinformowała, że resort rozpoczął też pracę nad zmianami ustaw i rozporządzeń po to, by w następnym sezonie letnim można było jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby pracowników.

W pierwszej kolejności zostaną zmienione przepisy rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym zostaną określone działania jakie pracodawca będzie zobowiązany podjąć gdy temperatura przekracza 28 st. C. Pozwoli to pracownikom na funkcjonowanie w bezpieczniejszych warunkach - podkreśliła Ministra.

Ważne

Wśród proponowanych rozwiązań znajdą się regulacje dotyczące m.in. zainstalowania klimatyzacji w miejscu pracy, a jeżeli nie jest to możliwe, to zapewnienie pracownikom napojów, pomieszczenia chłodzącego, skrócenie czasu pracy czy zorganizowanie przerwy na schłodzenie się.

Potrzebę zmiany przepisów i zwiększenia ochrony pracownic i pracowników dostrzega również szef PIP Marcin Stanecki. "Jest to bardzo ważna inicjatywa, bo od wielu lat mówi się o tym, że regulacji wysokich temperatur w miejscu pracy brakuje w polskim prawodawstwie. Dzięki nowym regulacjom inspektor pracy będzie miał realne narzędzia, żeby przeciwdziałać zagrożeniu dla zdrowia pracownika, które może wynikać z wysokiej temperatury. Celem nas wszystkich jest to, żeby pracownik nie poniósł w pracy uszczerbku na zdrowiu" – powiedział Stanecki.

Obowiązujące przepisy, które chronią pracowników przed niebezpiecznymi skutkami wysokich temperatur i które umożliwiają pracodawcom stworzenie bezpiecznych warunków pracy zostały zebrane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w pakiecie pod nazwą "Dobry klimat w pracy".

Bezpieczna praca podczas upałów - poradnik MRPiPS >>>

Wyposażenie pracowników w odzież ochronną

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy prowadzone są badania mające na celu ustalenie właściwych norm temperatury w pracy. CIOP jest państwowym instytutem badawczym, zajmującym się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy. Misją instytutu są działania na rzecz poprawy warunków pracy. W Instytucie można skorzystać z takich usług, jak ocena mikroklimatu w miejscu pracy, ocena odzieży termoochronnej, badanie obciążenia cieplnego pracowników, szkolenia z zakresu BHP.

Instytut opracował prototyp odzieży ochronnej z funkcją aktywnego chłodzenia, wykorzystujący zjawisko termoelektryczne. To rozwiązanie ma formę bardzo lekkich (poniżej 1 kg), dopasowanych do ciała elastycznych szelek, wykonanych z materiałów o bardzo dobrych właściwościach biofizycznych. Funkcję chłodzącą pełni 6 zintegrowanych z nimi elastycznych modułów termoelektrycznych.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

Przeczytaj również: BHP w firmie. Obowiązki pracodawców >>>

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00