Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-10-28
Data publikacji: 2024-10-28

Czy wpłatę ryczałtu ewidencjonowanego można uznać za złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania – zmiana stanowiska

W przypadku gdy podatnik dokonał pierwszej wpłaty ryczałtu w terminie do złożenia oświadczenia w sprawie opodatkowania w tej formie, a z opisu wpłaty dokładnie wynikało jakiego rodzaju podatku dotyczyła, jest to równoznaczne ze skutecznym wyborem opodatkowania ryczałtem. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji zmieniającej z 16 października 2024 r. uznając za nieprawidłowe swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie. 

Stan faktyczny

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie informatyki zamierzał od 2022 r. wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania dokonał tylko przez wpłatę pierwszego ryczałtu w terminie złożenia oświadczenia w tej sprawie. W tytule przelewu, jak i przy następnych wpłatach podatnik wskazywał oznaczenie ryczałtu – „PPE”. Po zakończeniu roku złożył zeznanie PIT-28. Podatnik wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej zadając następujące pytania:

  • czy dokonany przez niego sposób wyboru ryczałtu był skuteczny i 

  • czy złożone przez niego rozliczenie roczne PIT-28 za 2022 r. było prawidłowe. 

Zdaniem podatnika odpowiedź na oba pytania była twierdząca. Dyrektor KIS uznał jego stanowisko za nieprawidłowe. Podatnik złożył skargę do WSA.

Stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor KIS ponownie przeanalizował sprawę podatnika i zdecydował się na zmianę z urzędu zaskarżonej interpretacji indywidualnej. Przypomniał, że na podstawie art. 9a ust. 1 updof dochody osiągnięte przez podatników z działalności gospodarczej są opodatkowane według skali podatkowej, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jednocześnie z art. 9 ust. 1 uzpd wynika, że sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Oświadczenie w tej sprawie podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG (art. 9 ust. 1c uzpd).

Dyrektor KIS podkreślił, że zarówno przepisy ustawy o podarku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie określają urzędowego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania ryczałtu ewidencjonowanego ani innych wymogów co do jego formy. Z oświadczenia tego ma natomiast jednoznacznie wynikać, jakiego wyboru dokonał podatnik. Dlatego też, w przypadku, gdy podatnik dokonał wpłaty pierwszej ryczałtu w ustawowym terminie przewidzianym dla złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania i z opisu dokonanej wpłaty (np. tytułu przelewu) wynikało, jakiego dokładnie rodzaju podatku dotyczyła płatność, to taki dowód wpłaty może zostać uznany za złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. 

W związku z tym, Dyrektor KIS stwierdził, że przychody uzyskane przez podatnika w 2022 r. mogły być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i był on uprawniony do rozliczenia podatku dochodowego za ten rok w zeznaniu PIT-28.

Źródło:

Interpretacja zmieniająca Dyrektora KIS z 16 października 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.422.2024.3.MAP – opubl. 23 października 2024 r. na www.eureka.gov.pl

Od redakcji :

Na zmianę stanowiska przez Dyrektora KIS wpłynął wyrok NSA z 22 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 710/21, w którym sąd uznał, że prawidłowo opisany przelew wystarczy, aby skutecznie wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. W informacji MF z 25 marca 2024 r. przekazywanej do mediów na zapytania dziennikarzy (ID informacji: 581906) wydanej po tym wyroku, resort podkreślił, że każdy taki przypadek będzie oceniany przez organ podatkowy indywidualnie. 

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00