Kluczowe wyzwania w CIT i VAT dla branży nieruchomości
Właściwe określenie skutków oraz ryzyk podatkowych podejmowanych działań, zwłaszcza w branży nieruchomości, wymaga analizy oraz dokładnego ich zaplanowania z uwzględnieniem licznych aspektów podatkowych – zwłaszcza w zakresie CIT oraz VAT. Kto musi zapłacić podatek minimalny od przychodów z budynków? Kiedy działka ma status gruntu zabudowanego dla celów VAT? W jakich przypadkach sprzedaż nieruchomości przez osobę fizyczną podlega VAT? Eksperci MDDP odpowiadają na te i inne pytania uczestników szkoleń z tego zakresu.
O co pytają na szkoleniach
Podatek dochodowy od osób prawnych
problem Czy działalność hotelarska podlega opodatkowaniu podatkiem minimalnym od przychodów z budynków?
odpowiedź Podatek od przychodów z budynków, określany potocznie także podatkiem minimalnym od budynków, jest należny od przychodów ze środka trwałego będącego budynkiem, który:
- stanowi własność albo współwłasność podatnika,
- jest składnikiem majątkowym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
- jest położony na terytorium Polski.
Wśród niektórych podatników pojawiła się wątpliwość, czy pod pojęciem „innej umowy o podobnym charakterze” mieści się umowa o świadczenie usług hotelowych (umowa hotelowa). Na tym tle w przeszłości powstawały spory podatkowe z organami podatkowymi. Wątpliwości te zostały rozstrzygnięte przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt II FSK 71/21) wskazał, że: „(…) umowa o świadczenie usług hotelarskich jest umową nazwaną, zdefiniowaną i szczegółowo uregulowaną w odrębnej ustawie. Można w niej dopatrywać się i znajdować regulacje i rozwiązania podobne do regulacji i rozwiązań zawartych w innych umowach”. W przywołanym wyroku NSA stwierdził, że umowa hotelowa stanowi na tyle odrębną umowę, że nie może stanowić umowy podobnej do umowy najmu czy też dzierżawy, gdyż nie spełnia to kryterium precyzyjnego określenia przedmiotu opodatkowania.