Jak rozliczyć w VAT, PCC i PIT zakup od osoby fizycznej używanego samochodu osobowego w Czechach
Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny i VAT UE) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupił 14 czerwca 2025 r. od obywatela Czech używany samochód osobowy za 8 tys. zł. Pojazd był zarejestrowany dla celów ruchu drogowego w Czechach w maju 2023 r., a jego przebieg wynosił 24 800 km. Czeski sprzedawca to osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (ani w Czechach, ani w innym państwie) i niebędąca podatnikiem VAT ani w Czechach, ani w innym państwie. Umowa sprzedaży została zawarta w Czechach i tam też pojazd znajdował się w momencie sprzedaży. Po zakupie nabywca przejechał nim do Polski. Przedsiębiorca zamierza wprowadzić samochód osobowy do środków trwałych i amortyzować jednorazowo jako niskocenny składnik majątku trwałego. Pomiędzy przedsiębiorcą a sprzedawcą auta nie zachodzą powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT. Przedsiębiorca rozlicza VAT i zaliczki na PIT na zasadach ogólnych za okresy miesięczne, a PIT na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Przedsiębiorca nie wybrał kasowego PIT. Jak powinien rozliczyć zakup tego samochodu osobowego w VAT, PCC i PIT? ©℗
VAT
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (dalej: WNT). W myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące WNT.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT), a towary to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Stosownie do art. 9 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT przez WNT rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz – pod warunkiem, że: