Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.566.2024.1.DB
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w nieruchomości po jej wycofaniu z majątku przedsiębiorstwa w spadku.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w nieruchomości po jej wycofaniu z majątku przedsiębiorstwa w spadku.
Skutki podatkowe związane z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego oraz obowiązek dokonania korekty kwoty podatku odliczonego od towarów i usług nabytych przez przedsiębiorstwo w spadku oraz przez Spadkodawcę.
Przejęcie przedsiębiorstwa w spadku - ustalenie wartości początkowej podlegających amortyzacji środków trwałych oraz prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych.
Uznanie przejęcia przedsiębiorstwa w spadku za czynność neutralną na gruncie podatku VAT.
Skutki podatkowe odpłatnego działu spadku.
Skutki podatkowe aportu przedsiębiorstwa w spadku do spółki z o.o.
Wyłączenie spod działania przepisów ustawy wniesienia aportem całości udziałów w Przedsiębiorstwie w Spadku przez współwłaścicieli.
Interpretacja indywidualna w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącym wystawienia korekty deklaracji, zwrotu nadpłaty, prawa do odliczenia z faktur oraz faktur korygujących w związku z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego.
Wniesienia udziałów Spadkobierców w Przedsiębiorstwie w spadku jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki.
O ile Spółka z o.o. przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład Przedsiębiorstwa w spadku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Przedsiębiorstwa w spadku, to przychód z wniesienia przez Państwa wkładu niepieniężnego do Spółki będzie podlegał zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT.
Obowiązek ujęcia hali magazynowej w spisie z natury oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT w odniesieniu do tej nieruchomości w przypadku likwidacji działalności gospodarczej.
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy przeniesienia udziału w przedsiębiorstwie w spadku.
Skutki podatkowe wniesienia udziałów Spadkobierców w Przedsiębiorstwie w spadku jako wkład niepieniężny (aport) do Spółki.
W związku z planowaną transakcją zamiany składników majątkowych, Wnioskodawca będzie – zgodnie z art. 15 ust. 1a-1b ustawy – podatnikiem podatku od towarów i usług. Planowana transakcja zamiany składników majątkowych stanowić będzie dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Amortyzacja od części ½ nieruchomości otrzymanej poprzez dział spadku, jak i od części ½ nieruchomości otrzymanej przez zniesienie współwłasności.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości przed działem spadku i po dziale spadku
Brak obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ustawy w związku z nabyciem współwłasności lokali. Brak opodatkowania podatkiem VAT zniesienia współwłasności lokali.
Brak obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, brak obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 w związku z nabyciem prawa własności dwóch lokali użytkowych oraz udziału wynoszącego ½ w prawie sześciu lokali użytkowych, niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
Skutki podatkowe wniesienia Przedsiębiorstwa w spadku jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki z o.o. i możliwość skorzystania ze zwolnienia.
Brak po stronie Wnioskodawcy obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu przeniesienia majątku Przedsiębiorstwa w spadku oraz brak obowiązku korekty rocznej podatku naliczonego z uwagi na kontynuację działalności.
Uznanie, że czynność wniesienia przez Spadkobiercę A i Spadkobiercę B udziałów w Przedsiębiorstwie w spadku do spółki cywilnej będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy (pytanie nr 1) oraz uznanie spółki cywilnej następcą prawnym w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego (pytanie nr 2).
Brak możliwości kontynuowania rozliczania VAT jako zarządca sukcesyjny.
Ustalenie remanentów materiałów i towarów handlowych oraz koszty uzyskania przychodów.
Prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dotyczących rat leasingowych samochodu osobowego.