Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.533.2024.5.ACZ
Skutki podatkowe otrzymania zadośćuczynienia - odszkodowania z Niemiec.
Skutki podatkowe otrzymania zadośćuczynienia - odszkodowania z Niemiec.
Zwolnienie z opodatkowania zadośćuczynienia, odszkodowania i odsetek za zwłokę w wypłacie tych świadczeń oraz renty wyrównawcze.
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób będą niebawem objęci nowymi obowiązkami związanymi z wdrożeniem ustawy z 14 czerwca 2024 r o ochronie sygnalistów. Będą musieli przygotować procedury dotyczące zgłaszania naruszeń prawa przez osoby u nich zatrudnione bądź z nimi współpracujące. Nowe regulacje mają chronić sygnalistów przed ewentualnymi działaniami odwetowymi pracodawcy po zgłoszeniu przez
Szef KAS potwierdził, że odsetki od zadośćuczynienia za wypadek przy pracy są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95b updof, niezależnie od tego, czy zostały naliczone przed momentem uprawomocnienia się wyroku, czy też są liczone od momentu uprawomocnienia się wyroku. Tym samym Szef KAS za nieprawidłowe uznał stanowisko Dyrektora KIS, który nakazał zapłatę PIT od otrzymanych odsetek.
Zwolnienie z opodatkowania odsetek od odszkodowania zasądzonych przez sąd (art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy PIT).
W zakresie skutków podatkowych zawarcia ugody i otrzymania kwoty 400.000 zł.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia ugody i otrzymania kwoty 400.000 zł.
Opodatkowanie odszkodowania z Republiki Czeskiej.
Zwolnienie z opodatkowania odsetek za opóźnienie zasądzonych wyrokiem sądu.
Opodatkowanie odszkodowania i zadośćuczynienia.
Dotyczy ustalenia, czy dla Spółki kwoty wypłaconego przez (…) zadośćuczynienia i odszkodowania bezpośrednio do poszkodowanego pracownika stanowią przychód do opodatkowania i czy stanowią koszt uzyskania przychodu.
Dotyczy ustalenia, czy wypłacone osobom uprawnionym kwoty na podstawie prawomocnego wyroku sądowego z tytułu zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami, a także zasądzone od Wnioskodawcy na rzecz osób uprawnionych koszty postępowania stanowią koszty uzyskania przychodu.
Opodatkowanie zadośćuczynienia i odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody pozasądowej przez ubezpieczyciela z ubezpieczenia w ramach obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
SN przesądził, że osoby prawne również mogą się domagać finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Eksperci chwalą kierunek rozstrzygnięcia, choć dostrzegają też zagrożenia
Rzecznik praw obywatelskich chce, by Sąd Najwyższy raz na zawsze pozbawił stowarzyszenia, spółki czy partie prawa domagania się odszkodowania za naruszenie dobrego imienia. Część prawników uważa, że niesłusznie
W zakresie obowiązków płatnika w kwestii opodatkowania wypłaconego świadczenia z tytułu choroby zawodowej.
Nie podleganie zwolnieniu od podatku określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 3 oraz 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Opodatkowanie zadośćuczynienia z ugody pozasądowej.
Zwolnienie z opodatkowania otrzymanego zadośćuczynienia – wypłaconego z ubezpieczenia za błąd lekarski podczas wykonywania zabiegu medycznego, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, gdy we wniosku wskazano art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy – oraz ustawowych odsetek za opóźnienie, wypłaconych z tytułu nieterminowej wypłaty tego zadośćuczynienia, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o PIT.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z otrzymaniem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Obowiązki płatnika z związku z wypłatą zadośćuczynienia pracownikom/ byłym pracownikom/byłym pracownikom emerytom na podstawie ugody pozasądowej i sądowej.
Wypłacone w ramach zawartej ugody sądowej odszkodowanie i zadośćuczynienie z tytułu utraty osoby bliskiej na podstawie art. 446 § 3 i art. 448 Kodeksu cywilnego, stanowią przychód, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzystający ze zwolnienia uregulowanego w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy.
Odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty odszkodowania wypłaconego na rzecz niedoszłego pracownika.
Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku zapłaty podatku od zadośćuczynienia i otrzymanych od niego ustawowych odsetek i nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku ustawowych odsetek od zadośćuczynienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym