Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.489.2024.2.AMA
Skutki podatkowe zawierania umów najmu samochodów używanych z opcją wykupu przedmiotu najmu.
Skutki podatkowe zawierania umów najmu samochodów używanych z opcją wykupu przedmiotu najmu.
Czy prawidłowe jest podejście, zgodnie z którym przychody, w których skład wchodzą wyłącznie opłaty wskazane art. 4 ust. 1, 2, 3 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie stanowią przychodów ze sprzedaży, o których mowa w art. 4a pkt 10 Ustawy o CIT, w wyniku czego Spółdzielni przysługuje status małego podatnika podatku CIT i możliwość zastosowania stawki 9%.
Czy Czynsz najmu, ponoszony od momentu Rozpoczęcia Inwestycji do momentu oddania poszczególnych środków trwałych do użytkowania powiększa wartość początkową środków trwałych wytwarzanych w ramach Inwestycji, od których Wnioskodawca będzie miał prawo dokonywać w przyszłości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów.
Przychodem z najmu mieszkań będzie wyłącznie kwota czynszu najmu, bez uwzględniania pozostałych opłat i kosztów mediów.
Podstawa opodatkowania przychodów z najmu prywatnego.
Skutki podatkowe otrzymywania od najemców środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych.
Określenie czy wynagrodzenie w części czynszu z tytułu dzierżawy nieruchomości nie podlega opodatkowaniu VAT.
Przychody z najmu prywatnego - media
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych co miesiąc przez Wspólnika za dzierżawę hali produkcyjnej, przy założeniu, że Wnioskodawca zapłaci z góry kwotę czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy, tj. za okres 10 lat.
Odliczenie 100% kwoty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na czynsz najmu i paliwo.
Uznanie odpłatnego udostępnienia infrastruktury powstałej w ramach Inwestycji do Spółki na podstawie umowy dzierżawy za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Prawa do odliczenia pełnych kwot podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją Inwestycji.
Czy czynsz najmu obiektu magazynowo-biurowego wypłacany przez Spółkę na rzecz Podmiotu powiązanego nie będzie stanowił ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT lub jakiejkolwiek innej kategorii dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu CITE po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 Ustawy o CIT.
Brak uznania obniżenia wysokości czynszu dzierżawnego za rabat, upust lub obniżkę ceny skutkującego brakiem obowiązku wystawienia faktury korygującej.
Możliwość odliczenia pełnych kwot podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. „….”.
Czy strata jaka powstanie w związku z likwidacją, na skutek wyburzenia budynku na działce nr (…), nie w pełni zamortyzowanych środków trwałych będzie stanowiła dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów.
Dotyczy ustalenia: - czy Spółka zobowiązana będzie po wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu spółek, określonego rozdziałem 6b ustawy o CIT, rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku, w związku z wydatkami ponoszonymi na rzecz Wynajmującego-udziałowca większościowego, obejmującymi czynsze najmu: a) Nieruchomości wraz z kosztami eksploatacyjnymi, b) Urządzeń wraz z kosztami takimi jak badania
Skutki podatkowe otrzymywania od najemców środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych i czynszu dla wspólnoty mieszkaniowej.
Opodatkowanie odpłatnej dzierżawy infrastruktury kanalizacyjnej na rzecz Spółki oraz pełne prawo do odliczenia wydatków inwestycyjnych.
Ustalenie podstawy opodatkowania przychodów z najmu.
Sposób ustalenia przychodów z najmu.
Opodatkowanie przychodów z najmu w zakresie opłat za media,opłat za użytkowanie wieczyste,podatku od nieruchomości ponoszonych przez najemców.
Dotyczy ustalenia: - czy czynsz najmu powierzchni biurowej płatny przez spółkę stanowi dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem na podstawie art. 28m ust. 1 w związku z art. 28m ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; - czy czynsz najmu powierzchni magazynowej planowanej do wynajęcia przez spółkę stanowić będzie dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem na podstawie
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu hipotecznego oraz kosztów utrzymania i korzystania z lokalu mieszkalnego (czynsz, energia, woda, inne media) przeliczonych zgodnie z proporcją.
Dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację zadania dotyczącego modernizacji budynku, który zostanie oddany w dzierżawę.