Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.281.2024.2.JK

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych co miesiąc przez Wspólnika za dzierżawę hali produkcyjnej, przy założeniu, że Wnioskodawca zapłaci z góry kwotę czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy, tj. za okres 10 lat.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur wystawianych co miesiąc przez Wspólnika za dzierżawę hali produkcyjnej, przy założeniu, że Wnioskodawca zapłaci z góry kwotę czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy, tj. za okres 10 lat.

Uzupełnili go Państwo pismem z 21 maja 2024 r. (wpływ 21 maja 2024 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lipca 2024 r. (wpływ 18 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”, „C.”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie ze złożonym przez Spółkę zgłoszeniem VAT-R, podatek od towarów i usług jest rozliczany w okresach miesięcznych. Zgodnie z opracowanym przez wspólników biznes planem, przewidywany roczny obrót Spółki już w 2024 r. przekroczy limity ustalone dla małych podatników.

Spółka została utworzona aktem notarialnym z dnia (…) 2023 r. i wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy (...) w dniu (...) 2024 r. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki będzie produkcja produktów spożywczych (...). Spółka prowadzić będzie również działalność w zakresie handlu hurtowego artykułami spożywczymi w kraju oraz na rynki zagraniczne (na terytorium Unii Europejskiej oraz do państw trzecich). Podstawowa działalność Wnioskodawcy została zaklasyfikowana według Polskiej Klasyfikacji Działalności, do następujących pozycji:

PKD 10.73.Z – Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych,

PKD 10.85.Z – Wytwarzanie gotowych posiłków i dań,

PKD 46.38.Z – Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki.

Spółka planuje rozpocząć działalność produkcyjną najwcześniej w czerwcu 2024 r. W chwili obecnej prowadzone są przygotowania do uruchomienia produkcji.

Spółka dokonuje zakupu maszyn i urządzeń oraz surowców, materiałów i usług w kraju, z obszaru Unii Europejskiej oraz z państw trzecich.

C. jest wspólnym przedsięwzięciem utworzonym za zgodą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez dwa podmioty z branży spożywczej. Jeden ze wspólników – X – prowadzi działalność produkcyjną oraz działalność w zakresie handlu hurtowego na tzw. rynku multifood (mięso, produkty mięsne, dania gotowe, produkty wegańskie itp.).

Drugi wspólnik Y Co., Ltd. – spółka zarejestrowana na Tajwanie jest uznanym na rynku azjatyckim producentem dań gotowych mrożonych, w tym (...). Obaj wspólnicy zdecydowali się połączyć swoje zasoby i doświadczenie i powołali Spółkę, która uruchomi w Polsce produkcję mrożonych (...). W chwili obecnej na polskim rynku dostępne są (...) schłodzone produkowane przez polskich producentów. Na polskim rynku mrożone (...) są dostępne tylko w sklepach z daniami kuchni azjatyckiej, pochodzą one z importu z Azji a ich cena jest kilkukrotnie wyższa niż (...). C. E. zamierza zapełnić tę lukę na polskim rynku i będzie się specjalizować w produkcji mrożonych (...).

Na potrzeby swojej działalności Spółka podnajmuje powierzchnię biurową w (...). Działalność operacyjna będzie prowadzona w (...). W tym celu Spółka wydzierżawi od X powierzchnię 1.380 m2, przystosowaną do prowadzenia działalności w zakresie przetwórstwa spożywczego i zainstaluje tam zakupione własne maszyny i urządzenia umożliwiające prowadzenie działalności produkcyjnej.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez wspólników C. E. (tzw. Shaleholders Agreement) z dnia … 2023 r. uzgodniono, że pomiędzy X (dalej: „Wydzierżawiający”, „X”) i C. E. zostanie zawarta umowa dzierżawy hali produkcyjnej na okres 10 lat z możliwością przedłużenia umowy na kolejne okresy 5 letnie.

Uzgodniony przez wspólników projekt umowy dzierżawy przewiduje, że po podpisaniu umowy, Wydzierżawiający będzie prowadził prace adaptacyjne pomieszczenia stanowiącego przedmiot dzierżawy. Prace adaptacyjne będą prowadzone, zgodnie z dokumentacją projektową uzgodnioną przez strony umowy. Przedmiot dzierżawy zostanie przekazany C. E. po wykonaniu prac adaptacyjnych na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego („Data Przekazania Przedmiotu Dzierżawy”).

W trakcie przeprowadzania przez X prac adaptacyjnych, C. E. będzie miała prawo prowadzić równocześnie prace wykończeniowe oraz montaż urządzeń technicznych linii produkcyjnej oraz przeprowadzać próby technologiczne pod warunkiem, że ww. działania nie doprowadzą do utrudnienia lub wstrzymania prac adaptacyjnych prowadzonych przez Wydzierżawiającego.

Zgodnie z umową dzierżawy, prace adaptacyjne będą prowadzone na koszt Wydzierżawiającego, tj. X, natomiast koszty prac wykończeniowych oraz montaż urządzeń technicznych zostaną pokryte przez Dzierżawcę, tj. C. E..

C. E. będzie zobowiązana do płacenia czynszu za dzierżawę pomieszczenia oraz opłat za media od Daty Przekazania Przedmiotu Dzierżawy. Czynsz dzierżawny i opłaty za media będą opłacane w okresach miesięcznych. Kwota miesięcznego czynszu netto zostanie skalkulowana jako suma czynszu podstawowego netto oraz czynszu dodatkowego netto. Czynsz podstawowy zostanie ustalony na podstawie cen rynkowych obowiązujących na terenie województwa…, mających zastosowanie do dzierżawy podobnych pomieszczeń produkcyjnych przystosowanych do prowadzenia przetwórstwa spożywczego. Czynsz dodatkowy będzie uwzględniać wzrost wartości pomieszczenia produkcyjnego w wyniku przeprowadzonych prac adaptacyjnych, zgodnie z wymaganiami C. E..

Umowa dzierżawy będzie zawierała klauzulę waloryzacyjną, zgodnie z którą, miesięczna rata czynszu netto będzie waloryzowana raz na rok, jednakże po upływie pierwszego okresu obowiązywania umowy, tj. 10 lat. Wstępnie ustalono, że waloryzacja będzie przeprowadzana w oparciu o współczynnik inflacji CPI r/r publikowany przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce.

Projekt umowy przewiduje, że czynsz dzierżawny będzie rozliczany i płacony w okresach miesięcznych z góry w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury przez Wydzierżawiającego. Wydzierżawiający będzie mógł wystawić fakturę od 20 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który czynsz będzie należny.

Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy, C. E. będzie miało możliwość zapłacenia czynszu w wysokości skalkulowanej jako iloraz czynszu miesięcznego netto obowiązującego w pierwszym roku obowiązywania umowy i liczby miesięcy za cały 10 letni okres obowiązywania umowy, tj. 120 miesięcy bez podwyższania czynszu o wskaźnik inflacji pod warunkiem, że kwota czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy zostanie zapłacona zaliczkowo w terminie 7 dni od Dnia Przekazania Przedmiotu Dzierżawy.

C. E. zamierza w terminie do 7 dni od Dnia Przekazania Przedmiotu Dzierżawy, zapłacić z góry kwotę odpowiadającą wartości czynszu netto za okres 10 lat.

X jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, podatek VAT rozlicza w okresach miesięcznych i nie jest małym podatnikiem VAT.

Spółka C. E. została zarejestrowana w dniu … 2024 r. jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, jeszcze przed rejestracją Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym z tego względu, że Spółka jeszcze w marcu 2024 r. rozpoczęła działalność w zakresie handlu hurtowego artykułami spożywczymi. Spółka prowadzi sprzedaż schłodzonych (...) produkowanych przez polskiego producenta dla zagranicznych odbiorców.

Doprecyzowanie opisu sprawy

C. E. Sp. z o.o. nie zamierza prowadzić działalności, która korzystałaby ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Spółka będzie zajmowała się produkcją i sprzedażą mrożonych (...). Rozmiar prowadzonej działalności (ok. kilkudziesięciu milionów złotych na początku działalności) nie uprawnia Spółki, do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT ze względu na wielkość rocznych obrotów.

Dzierżawiona przez Spółkę hala produkcyjna, będzie wykorzystywana wyłącznie do prowadzenia działalności opodatkowanej, polegającej na produkcji mrożonych (...). Ze względów technologicznych, BHP nie możliwe jest prowadzenie w tej samej hali innej działalności, niż związana z produkcją żywności.

Pytanie

Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć VAT naliczony wynikający z faktur wystawianych co miesiąc przez Wspólnika za dzierżawę hali produkcyjnej w (...), przy założeniu, że Wnioskodawca zapłaci z góry kwotę czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy, tj. za okres 10 lat bez uwzględniania rocznej waloryzacji wynagrodzenia o wskaźniki inflacji oraz przy założeniu, że w miesiącach, w których otrzyma ww. faktury, po stronie Wnioskodawcy wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług?

Państwa stanowisko w sprawie

C. E. jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT.

Spółka będzie prowadziła działalność polegającą na produkcji produktów spożywczych oraz działalności handlowej artykułami spożywczymi na terytorium Polski. Produkty i towary Spółki będą sprzedawane zarówno w kraju jak i za granicę do innych państw Unii Europejskiej oraz na eksport. Spółka będzie również dokonywała importu towarów i usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zatem, Wnioskodawca będzie wykonywać czynności, które zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Powołany w zdaniu poprzednim ust. 2 stanowi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższego wynika, że C. E. będzie działać jako podatnik VAT wykonujący czynności opodatkowane tym podatkiem w Polsce.

Wnioskodawca będzie dzierżawił halę produkcyjną w (...) w związku z planowaną działalnością, polegającą na produkcji (...). Zgodnie z umową dzierżawy czynsz jest rozliczany w okresach miesięcznych.

Spółka zdecydowała się skorzystać z możliwości zapłaty czynszu netto za 10 lat z góry, jednak transakcja ta nie zostanie udokumentowana fakturą wystawioną przez Wydzierżawiającego po otrzymaniu zapłaty z góry obejmującą całą kwotę zaliczki.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem przypadków wymienionych w przepisach szczególnych.

Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy m.in. świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

W przypadku tych usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 ppkt b ustawy).

W przypadku, gdy z tytułu świadczenia ww. usług podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu wystawienia faktury, określonego w art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności.

Powołany w zdaniu poprzednim przepis art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy, obliguje podatników do wystawienia faktury z upływem terminu płatności – w przypadkach, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy.

W przypadku świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi, w szczególności przedpłaty zaliczki zadatku, raty itp. nie powoduje powstania obowiązku podatkowego (art. 19a ust. 8 ustawy).

Zgodnie z treścią art. 106b ust. 1 i ust. 4 ustawy, podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane na rzecz innego podatnika podatku VAT a także otrzymaną w całości lub w części zapłatę, jeżeli nastąpiła przed wykonaniem czynności opodatkowanych, o których mowa w pkt 1 i 2.

Przytoczony przepis przewiduje jednak wyjątki od tego obowiązku. Jednym z nich jest otrzymanie całości lub części zapłaty z tytułu czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT a zatem usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

Przepis art. 106b ust. 1 i 2 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b. Pomimo otrzymania zapłaty czynszu netto za 10 lat z góry, od chwili przekazania przedmiotu dzierżawy Wnioskodawcy, Wydzierżawiający będzie obowiązany wystawiać C. E. faktury w okresach miesięcznych, nie później niż upływem określonego w umowie terminu płatności za każdy okres rozliczeniowy, zamiast jednej faktury zaliczkowej.

Wydzierżawiający otrzymał interpretację indywidulaną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 listopada 2023 r. znak: 0114-KDIP4-2.4012.502.2023.1.KS, potwierdzającą poprawność takiego stanowiska.

Zgodnie z art. 86 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powołane w tym przepisie wyjątki nie dotyczą przypadku Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, dzierżawa hali produkcyjnej będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych polegających na sprzedaży na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz eksporcie (...), zatem spełniony zostanie warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ppkt a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Wnioskodawca powinien odliczyć podatek VAT wynikający z ww. faktur nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W przypadku, gdyby w danym miesiącu C. E. nie wykonywał czynności opodatkowanych, wówczas zastosowanie miałby art. 86 ust. 11, który wskazuje że jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Konkludując stanowisko Wnioskodawcy, Spółka po opłaceniu z góry czynszu za dzierżawę hali produkcyjnej w wysokości 10 letniej wartości czynszu netto, będzie mogła odliczać VAT naliczony wynikający z faktur wystawionych przez Wydzierżawiającego w okresach miesięcznych, pod warunkiem, że hala produkcyjna będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Odliczenie podatku wynikającego z otrzymanej faktury w danym okresie rozliczeniowym lub w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych będzie możliwe pod warunkiem, że w tym okresie lub w trzech kolejnych okresach Spółka wykonywała czynności opodatkowane. Jeżeli w jakimś okresie Spółka nie będzie wykonywać czynności opodatkowanych, wówczas podatek naliczony będzie mógł zostać przeniesiony do odliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wnioskujest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm. ), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W art. 88 ust. 3a ustawy wskazano, że:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

1)sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

a)wystawionymi przez podmiot nieistniejący,

b)(uchylona)

2)transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3)(uchylony)

4)wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a)stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

b)podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c)potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności;

5)faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;

6)(uchylony)

7)wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści złożonego wniosku wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie ze złożonym przez Państwa zgłoszeniem VAT-R, podatek od towarów i usług jest rozliczany w okresach miesięcznych.

Przeważającym przedmiotem Państwa działalności będzie produkcja produktów spożywczych (...). Planują Państwo rozpocząć działalność produkcyjną najwcześniej w czerwcu 2024 r.

W chwili obecnej prowadzone są przygotowania do uruchomienia produkcji.

W tym celu wydzierżawią Państwo od wspólnika powierzchnię 1.380 m2, przystosowaną do prowadzenia działalności w zakresie przetwórstwa spożywczego i zainstalują tam zakupione własne maszyny i urządzenia, umożliwiające prowadzenie działalności produkcyjnej.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez wspólników, zostanie zawarta umowa dzierżawy hali produkcyjnej na okres 10 lat, z możliwością przedłużenia umowy na kolejne okresy 5 letnie. Uzgodniony projekt umowy dzierżawy przewiduje, że po podpisaniu umowy, Wydzierżawiający będzie prowadził prace adaptacyjne pomieszczenia stanowiącego przedmiot dzierżawy. Prace adaptacyjne będą prowadzone, zgodnie z dokumentacją projektową uzgodnioną przez strony umowy. Przedmiot dzierżawy zostanie przekazany Państwu po wykonaniu prac adaptacyjnych na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. W trakcie przeprowadzania prac adaptacyjnych, będą mieli Państwo prawo prowadzić równocześnie prace wykończeniowe oraz montaż urządzeń technicznych linii produkcyjnej, oraz przeprowadzać próby technologiczne pod warunkiem, że ww. działania nie doprowadzą do utrudnienia lub wstrzymania prac adaptacyjnych prowadzonych przez Wydzierżawiającego. Będą Państwo zobowiązani do płacenia czynszu za dzierżawę pomieszczenia oraz opłat za media. Kwota miesięcznego czynszu netto zostanie skalkulowana jako suma czynszu podstawowego netto oraz czynszu dodatkowego netto. Czynsz podstawowy zostanie ustalony na podstawie cen rynkowych obowiązujących na terenie województwa …, mających zastosowanie do dzierżawy podobnych pomieszczeń produkcyjnych przystosowanych do prowadzenia przetwórstwa spożywczego. Czynsz dodatkowy będzie uwzględniać wzrost wartości pomieszczenia produkcyjnego w wyniku przeprowadzonych prac adaptacyjnych. Umowa dzierżawy będzie zawierała klauzulę waloryzacyjną, zgodnie z którą, miesięczna rata czynszu netto będzie waloryzowana raz na rok jednakże po upływie pierwszego okresu obowiązywania umowy, tj. 10 lat. Projekt umowy przewiduje, że czynsz dzierżawny będzie rozliczany i płacony w okresach miesięcznych z góry w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury przez Wydzierżawiającego. Wydzierżawiający będzie mógł wystawić fakturę od 20 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który czynsz będzie należny. Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy, będą Państwo mieli możliwość zapłacenia czynszu w wysokości skalkulowanej jako iloraz czynszu miesięcznego netto obowiązującego w pierwszym roku obowiązywania umowy i liczby miesięcy za cały 10 letni okres obowiązywania umowy, tj. 120 miesięcy bez podwyższania czynszu o wskaźnik inflacji pod warunkiem, że kwota czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy zostanie zapłacona zaliczkowo w terminie 7 dni od Dnia Przekazania Przedmiotu Dzierżawy. Zamierzają Państwo w terminie do 7 dni od Dnia Przekazania Przedmiotu Dzierżawy, zapłacić z góry kwotę odpowiadającą wartości czynszu netto za okres 10 lat. Wydzierżawiający jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, podatek VAT rozlicza w okresach miesięcznych i nie jest małym podatnikiem VAT. Dzierżawiona przez Państwa hala produkcyjna, będzie wykorzystywana wyłącznie do prowadzenia działalności opodatkowanej, polegającej na produkcji mrożonych (...). Ze względów technologicznych i BHP nie możliwe jest prowadzenie w tej samej hali innej działalności, niż związana z produkcją żywności.

Państwa wątpliwości dotyczą określenia, czy będą mogli Państwo odliczyć VAT naliczony wynikający z faktur wystawianych co miesiąc za dzierżawę hali produkcyjnej, w sytuacji gdy zapłacą Państwo z góry kwotę czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy, tj. za okres 10 lat bez uwzględniania rocznej waloryzacji wynagrodzenia o wskaźniki inflacji oraz przy założeniu, że w miesiącach, w których otrzymają Państwo ww. faktury, wystąpi u Państwa obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem przypadków wymienionych w przepisach szczególnych.

W myśl art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

Na mocy art. 19a ust. 7 ustawy:

W przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności.

Stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy:

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:

1)dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;

2)dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.

Oznacza to, że w przypadku świadczenia usług najmu, dzierżawy otrzymanie całości lub części zapłaty przed wydaniem przedmiotu dzierżawy, tj. wykonaniem usługi, w szczególności przedpłaty, zaliczki itp. nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług.

Ogólne zasady regulujące obowiązek wystawienia faktury określa art. 106b ust. 1 ustawy, zgodnie z którym:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą

1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

Zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy:

Fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4.

Jednocześnie art. 106i ust. 7 stanowi, że:

Podatnik nie może wystawić faktury wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi albo otrzymaniem całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Na mocy art. 106i ust. 8 ustawy:

Powołany wyżej przepis ust. 7 pkt 1 nie dotyczy wystawiania faktur z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 pkt 4, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Łączna analiza przywołanych powyżej norm prawnych – dotyczących zarówno obowiązku podatkowego oraz dokumentowania sprzedaży – prowadzi do wniosku, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi dzierżawy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje nie później niż z chwilą upływu terminu płatności.

Innymi słowy, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dzierżawy decyduje moment wystawienia faktury, jednak nieprzekraczalnym momentem jest termin płatności ustalony pomiędzy stronami.

W analizowanej sprawie projekt umowy dzierżawy przewiduje, że czynsz dzierżawny będzie rozliczany i płacony w okresach miesięcznych z góry w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury przez Wydzierżawiającego. Wydzierżawiający będzie mógł wystawić fakturę od 20 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który czynsz będzie należny. Zgodnie z postanowieniami projektu umowy dzierżawy, będą Państwo mieli również możliwość zapłacenia czynszu za cały 10 letni okres obowiązywania umowy, tj. 120 miesięcy. Zamierzają Państwo w terminie do 7 dni od Dnia Przekazania Przedmiotu Dzierżawy, zapłacić z góry kwotę odpowiadającą wartości czynszu netto za okres 10 lat.

Jak wyżej wskazano – w art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy – fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, tj. w przypadku wystawienia faktury z tytułu najmu, dzierżawy.

Zatem skoro strony ustaliły termin płatności czynszu z tytułu świadczonej usługi dzierżawy w okresach miesięcznych z góry w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury przez Wydzierżawiającego, to zgodnie z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy, z tytułu dzierżawy hali produkcyjnej, obowiązek wystawienia faktury powstanie nie później niż z upływem terminu płatności.

Tak więc w sytuacji, w której strony ustalą, że płatność za dzierżawę będzie wymagana po wystawieniu faktury, tj. w terminie 21 dni od daty wystawienia faktury to uznać należy, że termin płatności upływa dopiero po wystawieniu tej faktury, a w konsekwencji, obowiązek podatkowy powstanie w momencie wystawienia faktury.

Jak wskazano wyżej, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie zachodzi związek przyczynowo-skutkowy między poniesionymi przez Państwa wydatkami na dzierżawę hali produkcyjnej, a czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług wykonywanymi przez Państwa w ramach działalności gospodarczej. Wskazali bowiem Państwo, że dzierżawiona przez Państwa hala produkcyjna, będzie wykorzystywana wyłącznie do prowadzenia działalności opodatkowanej, polegającej na produkcji mrożonych (...). Dodatkowo wskazali Państwo, że Wydzierżawiający jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem. Podkreślili Państwo, że Wydzierżawiający będzie mógł wystawić fakturę od 20 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który czynsz będzie należny.

Powyższe zatem daje Państwu podstawę do dokonania odliczeń podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawianych co miesiąc przez Wydzierżawiającego (wspólnika) za dzierżawę hali produkcyjnej (...), zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek określonych w art. 88 ustawy.

Podsumowując, stwierdzić należy, że będą Państwo mogli odliczyć podatek VAT naliczony, wynikający z faktur wystawianych co miesiąc przez Wydzierżawiającego za dzierżawę hali produkcyjnej (...), w sytuacji gdy zapłacą Państwo z góry kwotę czynszu netto za cały okres obowiązywania umowy, tj. za okres 10 lat bez uwzględniania rocznej waloryzacji wynagrodzenia o wskaźniki inflacji przy założeniu, że w miesiącach, w których otrzymają Państwo ww. faktury wystąpi u Państwa obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Dodatkowo wskazać należy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być rozpatrzone zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, w myśl którego:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00