Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.447.2024.2.MK
Korekta podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia Nieruchomości.
Korekta podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia Nieruchomości.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur z tytułu zakupu i remontu mieszkania na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Korekta podatku VAT naliczonego w związku ze sprzedażą udziału we własności samochodu oraz prawa do odliczenia 50 % kwoty podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu.
Prawo do jednorazowego odliczenia podatku od towarów i usług z faktur zaliczkowych związanych z wykonaniem myjni samoobsługowej na podstawie art. 91 ust. 8 ustawy.
Obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego związanego z poniesionymi w latach 2016-2021 nakładami na ulepszenie nieruchomości w deklaracji za okres, w którym nastąpi sprzedaż nieruchomości.
Brak obowiązku korekty podatku od towarów i usług, w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu jej dalszego wynajmu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem ww. nieruchomości i w związku z poniesionymi nakładami na nieruchomość.
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy planowanej sprzedaży lokali oraz możliwość rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy oraz zobowiązanie do dokonania korekty podatku naliczonego w związku z zakupem lokali stosownie do art. 91 ust. 2-7 ustawy.
Podatnik czynny VAT (spółka z o.o.) zakupiła lokal mieszkalny w 2021 roku jako towar handlowy w celu dalszej odsprzedaży. Zakup był od dewelopera, nastąpiło odliczenie VAT od zakupu nieruchomości oraz odliczony został VAT z tytułu prac remontowo-wykończeniowych, które miały miejsce w latach 2022 oraz 2023 (nakłady nie przekroczyły 30% wartości). Obecnie lokal został sprzedany (akt notarialny z dnia
Możliwość skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego.
Zwolnienie od podatku sprzedaży lokalu użytkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług oraz obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku.
Rozliczenie aportu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez Dostawców, pomimo że kwota tego podatku jest obliczona błędnie, tj. przy zastosowaniu nieprawidłowej stawki VAT oraz ustalenia okresu, w jakim powinni Państwo ująć zmniejszenie kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur korygujących.
Brak obowiązku korekty odliczonego podatku w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
Spółka z o.o. nabyła w 2022 r. lokal mieszkalny, pierwsze zasiedlenie nastąpiło w lipcu 2022 r. Płatność za lokal nastąpiła w 2 ratach: 20% ceny w lutym 2022 r. i 80% w lipcu 2022 r. Spółka odliczyła VAT od zakupu. Lokal był używany do czynności opodatkowanych VAT. Spółka planuje sprzedaż lokalu w październiku 2024 r. osobie fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT. Sprzedaż lokalu będzie korzystała
Niepodleganie opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólników spółki budynku użytkowego (hali); brak obowiązku dokonania korekty podatku od wydatków remontowo-inwestycyjnych budynku użytkowego (hali) w związku z nieodpłatnym przekazaniem na rzecz wspólników spółki ww. budynku; brak obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w związku z nieodpłatnym przekazaniem na rzecz wspólników
Zwiększenie oraz zmniejszenie kwot podatku odliczonego w związku z korektą rozliczeń dokonaną przez sprzedawcę towarów.
Interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy nieodpłatne przeniesienie nakładów poniesionych na obcym gruncie, będzie stanowić nieodpłatne świadczenie usług oraz czy zobowiązani są Państwo do dokonania korekty podatku od towarów i usług odliczonego w momencie ponoszenia tych nakładów.
Prawo do odliczenia z tytułu termomodernizacji budynków i okres korekty odliczenia.
Sprzedaż nieruchomości może korzystać ze zwolnienia z VAT. Jednak stosowanie tych zwolnień stwarza wiele kontrowersji, gdyż w praktyce nierzadko jest problem z ustaleniem, co jest przedmiotem sprzedaży i które zwolnienie ma zastosowanie.
Ustalenie ostatecznego współczynnika VAT Wnioskodawcy jako nabywcy ZCP za rok, w którym będzie miało miejsce nabycie ZCP oraz korekty podatku VAT. Ustalenie ostatecznego współczynnika VAT Wnioskodawcy jako nabywcy ZCP za rok, w którym będzie miało miejsce nabycie ZCP oraz korekty podatku VAT w stosunku do nabyć środków trwałych realizowanych przez Spółkę oraz nabyć środków trwałych realizowanych przez
Brak zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do czynności zbycia przedsiębiorstwa w drodze aportu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego wcześniej od zakupionych materiałów, towarów, wyposażenia i środków trwałych.
Zwolnienie od podatku czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego Małżonka. Obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego VAT od nabycia Nieruchomości po wycofaniu Nieruchomości do majątku prywatnego Małżonka na podstawie ustanowienia rozdzielności z częściowym podziałem majątku.