Czy pracodawca może przenieść do pracy w innej miejscowości pracownicę powracającą po urlopie macierzyńskim
W 2022 r. opublikowano wiele ważnych orzeczeń w zakresie wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. Sądy zajmowały stanowiska m.in. w kwestiach wynagrodzenia: za nadgodziny dla kadry kierowniczej, za czas pozostawania bez pracy czy dla członka zarządu, a także skuteczności zrzeczenia się wynagrodzenia. Rozpatrywane były też zagadnienia dotyczące premii, nagród, odszkodowań i odpraw oraz prawa do 50% kosztów
Pracodawca, który przeprowadza w zakładzie pracy zwolnienia grupowe, powinien zachować specjalną procedurę, zanim przystąpi do rozwiązywania umów o pracę.
Pracodawca może to zrobić jednostronnie na podstawie przepisów o zwolnieniach grupowych. Zielone światło od organizacji nie jest w tym przypadku potrzebne
Pracodawca, u którego w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, musi niektóre kwestie związane z zatrudnieniem ustalać z przedstawicielami pracowników. Takie ustalenia dotyczą najczęściej funkcjonowania zfśs, wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy czy przeprowadzania zwolnień grupowych.
Wszystkie odprawy i odszkodowania, które przysługują w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i fundusze pozaubezpieczeniowe. Tylko niektóre z nich nie stanowią podstawy obliczenia podatku, np. odprawa pośmiertna.
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie
Jeden z pracowników ma słabe wyniki w pracy, kilka upomnień i nagan. Ma też już prawo do emerytury. Czy możemy wziąć go pod uwagę przy wybieraniu pracowników do zwolnienia grupowego?
Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.
Rozwiązanie stosunku pracy nie traci charakteru indywidualnego przez fakt, że w okresie wypowiedzenia pracodawca rozpoczął zwolnienia grupowe.
Unia Europejska jest organizacją, która powstała na bazie istniejących poprzednio Wspólnot Europejskich (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali). Jej system prawny jest więc w znacznym zakresie wynikiem funkcjonowania tych Wspólnot.
Od 1 stycznia 2011 r. wzrośnie kwota wynagrodzenia minimalnego. Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie będzie mógł zarabiać mniej niż 1386 zł brutto; jedynie w pierwszym roku pracy trochę mniej, bo 1108,80 zł. Poza tym od 1 stycznia 2011 r. wzrosną również świadczenia, których wielkość zależy od wynagrodzenia minimalnego. Przedstawiamy, jaki wpływ ma wzrost minimalnego wynagrodzenia
Nie zawsze zakończenie lub zmiana stosunku pracy odbywa się dla pracodawcy „bezboleśnie”. Kłopoty mogą być spowodowane niekoniecznie przez pracowników.
Kiedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy „o zwolnieniach grupowych”? Czy znowelizowana ustawa będzie miała zastosowanie wobec wszystkich pracodawców?