Kiedy złożenie wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi objętemu ochroną zobowiązuje pracodawcę do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych
Wręczyliśmy pracownikowi w wieku przedemerytalnym wypowiedzenie zmieniające z powodu likwidacji całego działu. W wyniku zmian pracownik będzie wykonywał pracę w innym dziale i na niższym stanowisku niż poprzednio (był kierownikiem działu, a po okresie wypowiedzenia zajmie stanowisko specjalisty), ale z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji pracownik nabędzie prawo do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych?
Należy przyjąć, że w tym przypadku pracodawca nie powinien wypłacać odprawy. Zaproponowane nowe warunki pracy i płacy należy bowiem uznać za obiektywnie do przyjęcia przez pracownika. Odmowa ich przyjęcia może być potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania umowy o pracy, co odbiera prawo do odprawy. Szczegóły w uzasadnieniu.
Można wyróżnić dwa rodzaje wypowiedzeń zmieniających. Pierwszy – gdy pracodawca proponuje pracownikowi w wypowiedzeniu warunki zatrudnienia nieadekwatne do jego kwalifikacji, wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy dotychczas zajmowanego stanowiska. Odmowa przyjęcia takiej oferty skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Drugi – to odmowa przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy niepowodujących pogorszenia warunków zatrudnienia pracownika w sposób nieadekwatny do jego kwalifikacji zawodowych czy aktualnej sytuacji ekonomicznej i potrzeb firmy. Nie można wówczas uznać, że to wyłącznie pracodawca przyczynił się do rozwiązania umowy o pracę.