Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.477.2024.2.MS
Opodatkowanie środków z polisy ubezpieczeniowej.
Opodatkowanie środków z polisy ubezpieczeniowej.
Możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych na składki ubezpieczeniowe dla Prezesa Zarządu, Pracownika i Zleceniobiorcy jako kosztów uzyskania przychodów Spółki.
Obowiązki płatnika w związku z opłacenia polisy dla wszystkich pracowników Spółki.
Czy składka miesięczna z tytułu polis ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym dla ubezpieczonego będącego członkiem zarządu i jednocześnie wspólnikiem spółki, będą stanowić dla spółki dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Możliwość dokonania odliczenia na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z zawartą polisą.
Opodatkowanie środków z polisy ubezpieczeniowej, której beneficjentem był pracodawca Wnioskodawcy, a uprawnionym do wypłaty był Wnioskodawca.
Dotyczył ustalenia: - czy wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz Zagranicznych Ubezpieczycieli z tytułu Polis ubezpieczeniowych (zarówno w okolicznościach kiedy płatność dokonywana jest przez Spółkę bezpośrednio na rzecz Zagranicznego Ubezpieczyciela, jak i w okolicznościach dokonywania płatności za daną Polisę ubezpieczeniową za pośrednictwem Pośredników Ubezpieczeniowych lub Grupy) stanowią zapłatę
Możliwość zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze wszystkimi składkami opłacanymi za pracowników w ramach programu motywacyjnego w związku z zawarciem na ich rzecz umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Zwolnienie z opodatkowania świadczenia otrzymanego od ubezpieczyciela z Wielkiej Brytanii.
Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodu składki regularnej opłacanej od ubezpieczenia na życie wspólnika spółki jawnej.
Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodu składki regularnej i dodatkowej opłacanych od ubezpieczenia na życie wspólnika spółki jawnej.
Pobór zaliczki na podatek dochodowy z tytułu opłaconych składek na polisę na ubezpieczenie na życie członków zarządu.
Dotyczy ustalenia, czy dla Spółki kwoty wypłaconego przez (…) zadośćuczynienia i odszkodowania bezpośrednio do poszkodowanego pracownika stanowią przychód do opodatkowania i czy stanowią koszt uzyskania przychodu.
Czy wykupienie przez Wnioskodawcę ubezpieczenia na życie obejmującego prezesa zarządu spółki będącej Wnioskodawcą oraz dwóch Wykonawców będzie stanowiło koszt uzyskania przychodów.
Ustalenie czy kwota poniesionych składek z tytułu zawartej polisy odpowiedzialności cywilnej osób piastujących stanowisko w Spółce lub wykonujących określone funkcje oraz byłych pracowników - stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Dotyczy ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć składki, zarówno regularne jak i dodatkowe wpłacane przez niego w ramach polisy zawartej na rzecz komplementariusza do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez niego firmy.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składek regularnych, jak i dodatkowych opłaconych z tytułu zawartej na rzecz pracownika umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
1. W jakim momencie Spółka powinna rozpoznać ukryty zysk lub dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w przypadku: - kontynuacji rozliczeń z tytułu zawartych w roku poprzedzającym polis ubezpieczeniowych samochodów osobowych użytkowanych w trybie mieszanym, - zawarcia nowych polis ubezpieczeniowych będących kontynuacją ubezpieczenia posiadanych już samochodów, - zawarcia ubezpieczeń
W zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia z polisy ubezpieczeniowej po zmarłej przyjaciółce.
Czy wydatki poniesione na składki na ubezpieczenie na życie wspólników-komandytariuszy stanowią koszty uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy?
Zwolnienie z opodatkowania otrzymanego zadośćuczynienia – wypłaconego z ubezpieczenia za błąd lekarski podczas wykonywania zabiegu medycznego, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, gdy we wniosku wskazano art. 21 ust. 1 pkt 3b tej ustawy – oraz ustawowych odsetek za opóźnienie, wypłaconych z tytułu nieterminowej wypłaty tego zadośćuczynienia, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o PIT.
Obowiązki płatnika w związku z zawarciem polisy ubezpieczeniowej dla pracowników.
Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz Zagranicznych Ubezpieczycieli z tytułu Polis ubezpieczeniowych (zarówno w okolicznościach kiedy płatność dokonywana jest przez Spółkę bezpośrednio na rzecz Zagranicznego Ubezpieczyciela, jak i w okolicznościach dokonywania płatności za daną Polisę ubezpieczeniową za pośrednictwem Pośredników Ubezpieczeniowych lub Grupy) stanowią zapłatę za świadczenia, o
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wykupem dla pracowników.