Instrukcje VAT
Darowizna w gotówce wpłacona jako wpłata własna w imieniu darczyńcy nie wypełnia wymogu właściwego udokumentowania, w związku z czym nie można skorzystać ze zwolnienia.
Dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że zbycie Udziałów korzystać będzie ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zw. dalej: „ustawą o CIT”), a co za tym idzie stawka, o której mowa w art. 24r ust. 1 ww. ustawy nie znajdzie w tym przypadku zastosowania.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w zamian za składniki majątku osobistego – środki pieniężne pochodziły z darowizny od mamy Wnioskodawczyni, które weszły do majątku osobistego Wnioskodawczyni.
Skutki podatkowe darowizny udziałów w spółce z o.o. na rzecz fundacji rodzinnej.
Czy poniesione wydatki na organizację Spotkań biznesowych powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą lub ukryte zyski i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 lub 3 ustawy o CIT. Czy wydatki poniesione na organizacje Spotkań zespołowych i integracyjnych powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością
Czy po stronie fundacji rodzinnej sprzedaż udziałów otrzymanych w drodze darowizny od fundatorów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości (określenie upływu pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego/budynku mieszkalnego.
Ustalenie, czy czynność nieodpłatnego wniesienia mienia do fundacji rodzinnej oraz darowizny mienia będzie stanowiła czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej, zwolnioną z opodatkowania oraz niewliczanie do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 w zw. z art. 90 ust. 2 ustawy ww. czynności.
W zakresie braku możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia mieszkania, w sytuacji posiadania prawa własności całego mieszkania (a nie wyłącznie udziału w nim) i to nabytego nie tytułem dziedziczenia, lecz tytułem darowizny.
Zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - cel mieszkaniowy.
Darowizna, którą Pani otrzyma nie będzie wiązała się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej, umowa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Skoro obdarowany, przyszły nabywca udziału w spółce cywilnej w drodze darowizny – przejmie długi i ciężary oraz zobowiązania występującego ze spółki wspólnika - to to umowa darowizny będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu PCC.
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wydatki na własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Ustalenie, czy sprzedaż Udziałów otrzymanych przez Fundację tytułem umowy darowizny od Fundatora oraz jeszcze w fazie w organizacji, będzie zwolniona z opodatkowania.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. ulgi mieszkaniowej) dla części dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia działki otrzymanej w darowiźnie.
Brak możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej - darowizna nieruchomości.
W zakresie ustalenia, czy koszty wytworzenia lub cena nabycia przedmiotu darowizny będą w Spółce na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów.
Zwolnienie przedmiotowe - ulga mieszkaniowa.
Ustalenie w umowie ceny sprzedaży poniżej wartości rynkowej nieruchomości nie daje podstaw do kwestionowania treści czynności cywilnoprawnej, którą zawarły strony umowy sprzedaży. Ustalenie w umowie sprzedaży ceny jako elementu koniecznego dla zaistnienia stosunku obligacyjnego powoduje, że umowa sprzedaży nie może być uznana za umowę darowizny.
Obowiązek zapłaty podatku nie wystąpi, ponieważ jedynie osoby fizyczne są podatnikami podatku od spadków i darowizn i tylko nabycie przez takie osoby podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
W związku z darowizną pakietu kontrolnego akcji na rzecz Fundacji nie dojdzie do przejęcia przez Fundację długów, ciężarów bądź zobowiązań darczyńcy - umowa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu.