Decyzja ZUS nr 478/2023 z dnia 19 września 2023 r., sygn. DI/100000/43/660/2023
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne a rekompensata za zrzeczenie się trwałości stosunku pracy
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne a rekompensata za zrzeczenie się trwałości stosunku pracy
Będziemy grupowo zwalniali pracowników. Jak ustalić, jaki oni mają staż pracy, od którego zależy wysokość odprawy ekonomicznej? Czy bierzemy pod uwagę staż z dnia wypowiedzenia umowy o pracę?
Planujemy przeprowadzenie zwolnienia grupowego w firmie. Czy ustalenie liczby zatrudnionych przy rozpatrywaniu prawa do odprawy, na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, następuje na dzień rozwiązania stosunku pracy czy na dzień otrzymania wypowiedzenia?
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie
Pracownik był kilka razy zatrudniany i zwalniany z naszego zakładu pracy. Obecnie jest objęty zwolnieniami grupowymi. Jak w tej sytuacji obliczyć jego staż pracy będący podstawą określenia wielkości odprawy ekonomicznej?
Utrata przez pracowników pracy w wyniku zaistnienia okoliczności od nich niezależnych w krótkiej perspektywie czasu pozbawia ich stałego źródła przychodów. Ustawodawca, chcąc choć w części zrekompensować im tę stratę, przewidział w określonych przypadkach finansowe zadośćuczynienie w postaci odpraw pieniężnych.
Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).
Ze szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy korzystają pracownicy znajdujący się w określonych sytuacjach życiowych, wymagających ochrony ze społecznego punktu widzenia, oraz pracownicy pełniący niektóre funkcje społeczne.
Czy pracownik prowadzący własną działalność gospodarczą w momencie rozwiązywania z nim umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy ma prawo do odprawy pieniężnej?
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
Odszkodowania to nierozerwalny element naszego życia gospodarczego. Ich otrzymanie bądź zapłata wywiera określone skutki podatkowe. Większość z nich jest przychodem, który często jednak korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Płacąc odszkodowania, należy mocno przeanalizować możliwość ich zaliczenia do kosztów. Wiele odszkodowań jest bowiem wprost wyłączonych z kosztów. W raporcie przedstawiamy
Zatrudniamy w naszej firmie 45 pracowników. W związku z reorganizacją firmy likwidujemy 3 stanowiska pracy i musimy rozwiązać umowę z zatrudnionymi na nich pracownikami. Jesteśmy zobligowani do wypłaty tym pracownikom odpraw pieniężnych. W umowach o pracę zagwarantowaliśmy im odprawę w wysokości 4-krotności płacy zasadniczej w przypadku rozwiązania umowy. Pracownicy zarabiają 4536 zł, 5152 zł i 7589
Czy do okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy pieniężnej, należy wliczać okres zatrudnienia u poprzednich pracodawców? Czy pracownikom, których stosunki pracy zostały rozwiązane indywidualnie, zawsze przysługuje odprawa pieniężna? Czy przepisy przewidują wyłączenia prawa do odprawy pieniężnej?
Od długości zakładowego stażu pracy uzależnione są nie tylko ściśle pracownicze uprawnienia, ale i - w określonych przypadkach - wysokość świadczeń pieniężnych.
Od czego zależy wysokość odprawy pieniężnej dla pracownika? Kiedy ta odprawa nie przysługuje?
Od 1 lipca wysokość odprawy przysługująca pracownikom zwalnianym na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych uzależniona jest od zakładowego stażu pracy.
Pracodawca zamierzający rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem będącym jednocześnie radnym musi uzyskać na to zgodę rady gminy. Wynika to ze szczególnej ochrony prawnej stosunku pracy radnego, określonej ustawowo.
Zmiany w prawie pracy mają przede wszystkim zliberalizować rynek pracy przez umożliwienie pracodawcom prowadzenia bardziej elastycznej polityki zatrudnieniowej. Założeniem ustawodawcy było, aby pracodawca mógł łatwiej zwalniać pracowników, a utworzenie nowych miejsc pracy było mniej kosztowne.