comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-07-14
Jaka odprawa przy zwolnieniach grupowych?
Od czego zależy wysokość odprawy pieniężnej dla pracownika? Kiedy ta odprawa nie przysługuje?
Anna Tomczyk
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Prawo do odprawy reguluje art. 8 ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy (Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 z późn.zm.). Stanowi on, że pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy od 1 lipca 2003 r. uzależniona jest od „zakładowego stażu pracy” i przysługuje w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata,
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy 2 i więcej lat, jednak nie więcej niż 8 lat,
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Wysokość odprawy pieniężnej
Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wydatki z tego tytułu są pokrywane ze środków zakładu pracy.
Sposób obliczania tego ekwiwalentu określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 z późn.zm.).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Książka