Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-16

Odprawa pieniężna dla osób zwalnianych z przyczyn niedotyczących pracowników

Czy do okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy pieniężnej, należy wliczać okres zatrudnienia u poprzednich pracodawców? Czy pracownikom, których stosunki pracy zostały rozwiązane indywidualnie, zawsze przysługuje odprawa pieniężna? Czy przepisy przewidują wyłączenia prawa do odprawy pieniężnej?

Jolanta Janus
Jeżeli pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązał umowę o pracę z pracownikiem z przyczyn niedotyczących tego pracownika, to jest zobowiązany wypłacić mu odprawę pieniężną. Obowiązek taki przewiduje art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 z późn.zm.).
Zgodnie bowiem z tym przepisem pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna. A zatem, jeżeli zwolnienie pracownika z pracy następuje w ramach zwolnienia grupowego z przyczyn go niedotyczących, służy mu prawo do odprawy pieniężnej, której wysokość jest uzależniona od zakładowego stażu pracy. Pracownik ma zatem prawo do odprawy w wysokości:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00