Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-03

Racjonalizacja kosztów pracy

Racjonalizacja kosztów pracy

Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych

Monika Frączek

specjalista w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

W dobie tworzenia i rozwijania się w naszym kraju gospodarki rynkowej większość przypadków zwolnień pracowników jest wymuszona sytuacją ekonomiczną pracodawcy. Pracodawca postawiony przed koniecznością dokonywania tego typu zwolnień musi pamiętać, iż powinny one odbywać się zgodnie z przepisami ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.).

W tytule ustawy jest zwrot „z przyczyn dotyczących zakładu pracy” i ustawodawca również w treści ustawy posługuje się tym zwrotem. W opracowaniu został on zastąpiony pojęciem „pracodawca”, ponieważ w obecnym stanie prawnym podmiot zatrudniający pracowników w ramach stosunku pracy jest pracodawcą, a nie zakładem pracy (art. 3 k.p.).

Celem powołanej ustawy jest ustanowienie szczególnych zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy w przypadkach niemożności kontynuowania zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy i jednocześnie zapewnienie zwalnianym pracownikom szczególnych uprawnień.

Przepisy ustawy z 28 grudnia 1989 r. stosuje się do wszystkich pracodawców niezależnie od ich formy organizacyjnej, wielkości itp., tj. także do pracodawcy będącego osobą fizyczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00