Czy pozbawienie pracowników samochodów służbowych wymaga wręczenia wypowiedzenia zmieniającego
Chcemy zmienić pracownikowi nazwę jego stanowiska pracy. Czy w tej sytuacji konieczne jest wręczenie mu wypowiedzenia zmieniającego?
Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę. Należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o tym wynagrodzeniu, wskutek czego odebranie wspomnianego ryczałtu musi nastąpić za wypowiedzeniem umowy o pracę. (Uchwała Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., sygn. akt II PZP 3/10)
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
Pracownica jest zatrudniona na stanowisku kierownika ds. administracyjnych. Oświadczyła nam, że nie chce dalej pracować na stanowisku kierowniczym. My nie chcemy się zgodzić na tę zmianę. Czy pracownica może złożyć wypowiedzenie zmieniające w zakresie stanowiska pracy? Czy pracownica może zrezygnować w taki sposób z kierowniczego stanowiska - pyta Czytelniczka z Poznania.
Pracodawcy mający problemy wynikające z trudnej sytuacji finansowej muszą poszukiwać sposobów obniżenia kosztów bieżącej działalności. Można tego dokonać np. przez zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych przyznających dodatkowe świadczenia pracownikom lub likwidację zfśs.
Nasza firma znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W obecnej chwili jesteśmy w stanie wypłacać pracownikom regularnie wyłącznie wynagrodzenie za pracę. Na podstawie obowiązującego w naszym zakładzie regulaminu wynagradzania pracownikom zostały zagwarantowane takie świadczenia, jak premie regulaminowe oraz nagrody uznaniowe. Niestety, na ich wypłatę nie mamy środków. Czy w takiej sytuacji mamy
Kształtowanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego wymaga od pracodawcy zlecania pracownikom nowych zadań, przenoszenia dotychczas zatrudnionych pracowników na inne stanowiska pracy bądź ograniczania lub zwiększania wymiaru ich etatów. Zmiany zapotrzebowania na pracę warto uwzględnić już przy zatrudnianiu pracowników. Często bowiem treść umowy o pracę przesądza o tym, czy pracownika uda
Jedną z najistotniejszych dziedzin działalności firmy jest zatrudnianie osób, które dla niej pracują. Przebieg zatrudnienia obfituje w różnego rodzaju zdarzenia, które muszą być należycie dokumentowane, aby wywoływać określone skutki prawne. W „Poradniku” omawiamy zasady zawierania umów cywilnoprawnych, sposób prowadzenia dokumentacji dotyczącej przebiegu zatrudnienia pracownika, a także dokumenty
Ostatnio jeden z pracowników został przyłapany dwukrotnie nietrzeźwy w miejscu pracy. Chcielibyśmy go ukarać przez obniżenie mu wynagrodzenia w następnych dwóch miesiącach. Pracownik zgodził się, że podpisze z nami w tym zakresie ugodę. Czy możemy tak zrobić?
Pracodawca może, w trakcie trwania stosunku pracy, zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Problematyka ta stanowi często przedmiot postępowania przed sądami pracy. Wielokrotnie wypowiadał się na ten temat również Sąd Najwyższy.
W określonych sytuacjach wypowiedzenie zmieniające może przekształcić się w wypowiedzenie definitywne. Ponadto wypowiedzenie zmieniające może być dokonane również w sytuacji, gdy pracownik utracił możliwość wykonywania danego zawodu lub czynności.
Jeżeli przepisy nie przewidują szczególnego sposobu nawiązania stosunku pracy, np. przez powołanie, mianowanie wybór, to stosunek pracy powstaje w drodze umowy o pracę.
W obecnym stanie prawnym pracodawca dysponuje możliwościami obniżenia kosztów pracy przy zachowaniu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, mimo że ostatnio coraz bardziej popularne staje się odchodzenie od prawa pracy na rzecz cywilno-prawnych form zatrudniania.
Prawo pracy, co do zasady, chroni trwałość stosunku pracy. Przepisy przewidują jednak sytuacje, gdy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę podczas urlopu pracownika.