Ochrona trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży
Ochrona trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży
Joanna Ptak
Początkiem okresu ochronnego przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia jest obiektywny stan ciąży. Nie ma znaczenia okoliczność, czy pracownica zdawała sobie sprawę ze swojego stanu oraz czy powiadomiła o nim pracodawcę.
Zgodnie z art. 177 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy.
W tym czasie pracodawca nie może skutecznie złożyć oświadczenia woli w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie już dokonane staje się bezskuteczne, jeżeli zostanie dokonane przed okresem ochronnym, ale termin rozwiązania umowy będzie przypadał na okres ciąży.
Zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia, a po okresie wypowiedzenia przerwała ciążę lub poroniła.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 15 stycznia 1988 r. (I PRN 74/87) dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Niepowiadomienie pracodawcy o ciąży przed datą rozwiązania umowy ma jedynie znaczenie przy rozpatrywaniu roszczenia pracownicy o wynagrodzenie za czas, w którym pozostawała bez pracy. W takim przypadku pracownicy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy od chwili, w której pracodawca został powiadomiony o ciąży.