Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.793.2024.1.PS
Skutki podatkowe związane z odpłatnym zbyciem pojazdów wykorzystywanych przez spadkodawcę w działalności rolniczej.
Skutki podatkowe związane z odpłatnym zbyciem pojazdów wykorzystywanych przez spadkodawcę w działalności rolniczej.
Dotyczy ustalenia, czy do limitu przychodów 2 000 000 euro, uprawniającego do zastosowania preferencyjnej stawki CIT 9% należy wziąć pod uwagę przychody z działalności rolniczej (sprzedaż ziemniaków, pszenicy i rzepaku) do których nie stosujemy przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 2 ust. 1 pkt 1).
Nieuznanie za podatnika podatku VAT w związku z wykonaniem usług: głęboszowania, siewu, talerzowania i kultywatorowania. Korzystanie ze zwolnienia od podatku VAT jako rolnik ryczałtowy, w sytuacji prowadzenia innej działalność gospodarczej jako podatnik VAT czynny. Uznanie usług głęboszowania, siewu, talerzowania i kultywatorowania za usługi rolnicze, które należy udokumentować fakturą VAT-RR.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działki.
Opodatkowanie odsetek uzyskanych od środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym w banku.
Skutki podatkowe sprzedaży roślin ozdobnych - działalność rolnicza.
Zwolnienie od podatku w związku z prowadzeniem hodowli ślimaka afrykańskiego (hodowlanego).
WIS USŁUGA – koszenie zbóż (…).
Działalność rolnicza – środki związane z prowadzeniem określonych praktyk rolnych podczas upraw.
Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne oraz jednoosobową działalność gospodarczą planuje zatrudnić pracownika (obywatela polskiego) na umowę zlecenie, która będzie związana wyłącznie z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W ramach działalności gospodarczej zatrudnia już pracowników na umowę o pracę oraz na umowy zlecenie, co czyni go płatnikiem ZUS oraz podatku dochodowego. Jako rolnik był wcześniej ubezpieczony
Brak opodatkowania sprzedaży działki.
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku VAT jako rolnik oraz braku obowiązku zapłaty podatku VAT od zakupionego środka trwałego w związku z likwidacją działalności gospodarczej.
Rolnik zrezygnował z korzystania z ryczałtu jako rolnik i zarejestrował się do podatku VAT. Sprzedaje owoce (śliwki) z własnego sadu bezpośrednio konsumentom (osobom fizycznym lub firmom). Nie dokonuje skupów ani sprzedaży owoców od innych osób. Czy jeśli będzie sprzedawał powidła i suszone śliwki, to taka transakcja nadal będzie uznawana za działalność rolniczą? Czy przychody uzyskane ze sprzedaży
Brak opodatkowania podatkiem VAT środków otrzymanych w związku z realizacją projektu.
Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy 8 działek (rolnik - czynny podatnik VAT).
Brak prawa do odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych na założenie poletek doświadczalnych.
Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży roślin ozdobnych.
Brak opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb produkcji rolnej.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.
Sprzedając produkty rolne jest Pan rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku VAT.
Jeżeli istotnie sprzedający z tytułu omawianej transakcji – sprzedaży ciągnika – był zwolniony z podatku od towarów i usług, to transakcja nabycia ciągnika rolniczego od rolnika ryczałtowego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zwolnienie od podatku usług chowu koni (prowadzenia pensjonatu dla koni).
Prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy,przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej jako czynny podatnik podatku VAT w zakresie wskazanych we wniosku usług.
W zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia ze sprzedaży płodów rolnych, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT oraz zobowiązania do zawiadomienia na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o chęci skorzystania ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 5.