Czy pracodawca może przenieść do pracy w innej miejscowości pracownicę powracającą po urlopie macierzyńskim
Pracownik w wieku przedemerytalnym, a więc chroniony przed zwolnieniem z pracy, nie zgadza się na podpisanie porozumienia o zakończeniu umowy o telepracę i zawarcie nowej umowy o pracę, w której przewidziany jest tryb pracy hybrydowy (2 dni w biurze i 3 dni w domu). Czy wobec odmowy zawarcia porozumienia pomimo ochrony przedemerytalnej możemy zastosować wobec tego pracownika wypowiedzenie zmieniające
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni najpóźniej do 7 października 2023 r. zakończyć wykonywanie przez nich pracy w tym trybie. Należy więc zdecydować, czy pracownicy będą wykonywali pracę zdalną w pełnym wymiarze, pracę hybrydową czy pracę w trybie stacjonarnym.
7 października 2023 r. z Kodeksu pracy jako forma wykonywania pracy zniknie telepraca. I tu mogą pojawić się problemy. Ustawodawca nie przewidział przekształcenia z mocy prawa telepracy w pracę zdalną. Czy telepracownicy po prostu wrócą do pracy w biurze, czy dostaną wypowiedzenia zmieniające?
PROBLEM Pytanie dotyczy wypowiedzenia warunków umowy o pracę. Pracownik złożył podanie o przeniesienie ze stanowiska pokojowej na stanowisko opiekunki. Wiążą się z tym inne warunki pracy i płacy oraz zmiana umowy z czasu określonego (tj. do 31 maja 2023 r. umowa jest zawarta), na umowę na czas niekreślony. Czy powinno się najpierw wydać wypowiedzenie warunków pracy i płacy i zawrzeć nową umowę o pracę
PROBLEM Jest zamiar wypowiedzenia pracownikowi obsługi przedszkola samorządowego stanowiska pracy, pozostałe warunki umowy tj. wynagrodzenie pozostają bez zmian. Czy wypowiedzenie stanowiska pracy musi być wypowiedziane w ostatnim dniu miesiąca czy może być to dowolny dzień?
Pracodawca, który ma zamiar zmienić warunki pracy lub płacy pracownika, ma obowiązek zrobić to w jednym z dwóch dopuszczalnych trybów - porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Pierwsze jest dopuszczalne zawsze - pod warunkiem że pracownik wyrazi na nie zgodę, drugie zaś doznaje ograniczeń wynikających z obowiązujących przepisów prawa pracy.
Przed wybuchem pandemii COVID-19 zasady rozwiązywania umów o pracę i zmiany ich istotnych elementów takich jak: wymiar czasu pracy czy wysokość wynagrodzenia opierały się na ściśle określonej zasadzie, były zwięzłe i klarowne. Potrzeba minimalizowania negatywnych skutków pandemii wymusiła wprowadzenie kolejnych wersji tak zwanej Tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach
Chcemy skierować pracownika do wykonywania innej pracy na 3 miesiące. Powierzona mu praca będzie dużo prostsza od obecnej, znacznie poniżej jego kwalifikacji zawodowych. Za jej wykonywanie pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie. Czy można go skierować do innej pracy bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego?
W czasie urlopu trwającego 3 miesiące lub dłużej oraz w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia - pracodawca może dokonać zarówno wypowiedzenia zmieniającego, jak i wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.