Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.503.2024.2.APR
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego przy robotach budowlanych.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego przy robotach budowlanych.
Ustalenie czy wnioskodawca będzie podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
W 2024 r. planuję wykonać usługę budowlaną na kwotę 60 000 zł na rzecz osoby fizycznej. Nie posiadam kasy rejestrującej. Czy jeśli nabywca zapłaci mi na rachunek bankowy, mogę korzystać ze zwolnienia z kasy rejestrującej w 2024 r., czy nie mogę skorzystać z tego zwolnienia z uwagi na to, że 8 kwietnia 2019 r. sprzedałem za gotówkę osobie fizycznej towar handlowy o wartości 10 000 zł w ramach procedury
Określenie stawki ryczałtu dla usług budowlanych.
Ustalenie, czy usługi świadczone przez podmioty powiązane na rzecz Wnioskodawcy będą stanowiły ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ww. ustawy
Ustalenie rezydencji podatkowej.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych na rzecz Wnioskodawcy przez Dalszego Podwykonawcę z tytułu wykonania robót budowlanych, które to roboty Wnioskodawca w dalszej kolejności będzie odsprzedawać; ustalenia, czy odsprzedając roboty budowlane zakupione od Dalszego Podwykonawcy Wnioskodawca dokonywać będzie czynności podlegającej
Możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz określenie stawki ryczałtu .
Opodatkowanie przychodów uzyskanych z tytułu realizacji robót budowlanych, stawką ryczałtu 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Otrzymanie na podstawie wyroku podwyższenia wynagrodzenia z tytułu wykonania usług budowlanych.
Dotyczy ustalenia, czy wynagrodzenie wypłacone przez Wnioskodawcę w ramach Spółki jawnej na rzecz S.K.A, będącej podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą, stanowić będzie dochód z tytułu ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2) ustawy o CIT
Czy ustalone na warunkach rynkowych wynagrodzenie za wykonane roboty budowlane wypłacone przez Wnioskodawcę na rzecz Wykonawcy, będącego wspólnikiem Spółki przekształconej oraz podmiotem powiązanym z Wnioskodawcą, stanowić będzie dochód z tytułu ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2) ustawy o CIT. Czy w przypadku zawarcia w przyszłości podobnych umów o wykonanie robót budowlanych przez
Prawo do obniżenia podatku VAT należnego od podatku naliczonego z f-r za zakup towarów i usług.
Brak zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do usług nabywanych od Wykonawców.
Dotyczy ustalenia, kiedy następuje moment powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w opisanym stanie faktycznym.
Brak opodatkowania przez Gminę usług modernizacji świadczonych na rzecz Mieszkańców, zastosowanie tzw. odwrotnego obciążenia, prawo do odliczenie podatku VAT.
Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych realizowanych w oparciu o postanowienia Umów zgodny z datą podpisania protokołu odbioru.
Możliwość opodatkowania oraz określenie właściwej stawki ryczałtu dla usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych i budowlano-montażowych w przypadku odbiorów częściowych i odbioru końcowego.
1. Czy kwota wynagrodzenia zapłaconego przez Inwestora bezpośrednio na rzecz podwykonawcy będzie kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych u Wykonawcy/Wnioskodawcy? 2. Czy dzień zapłaty wynagrodzenia bezpośrednio wypłaconego przez Inwestora na rzecz podwykonawcy będzie dniem poniesienia kosztu podatkowego przez Wykonawcę/Wnioskodawcę?
1. Czy koszty kar umownych, które ponosi Spółka na rzecz podmiotów niepowiązanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą (prace projektowe oraz zastępstwo w postępowaniach administracyjnych związanych z dokumentacją projektową), które są związane z niezawinionymi przez Spółkę opóźnieniami w realizacji usług lub dzieła, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą Spółki? 2. Czy
W zakresie ustalenia, czy wynagrodzenie płacone przez Wnioskodawcę za usługi budowlane świadczone przez Podmiot powiązany, jest ukrytym zyskiem w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy CIT.
To, czy polski podatnik, nabywając usługę od zagranicznego podmiotu, musi rozliczyć import usług, zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionych usług. Nie można automatycznie przyjmować, że zakup od zagranicznego podmiotu zawsze zobowiązuje polskiego podatnika do rozliczenia importu usług. Konsekwencje zakupu usług za granicą omawiamy na przykładach.
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez usługodawców zewnętrznych realizujących Prace budowlane w zakresie prac adaptacyjnych i bieżącego utrzymania nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez usługodawców zewnętrznych realizujących Prace budowlane w zakresie wykonania zastępczego.