Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.710.2024.1.DJ
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kwoty pożyczki.
Czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy Pożyczkodawcą, a Pożyczkobiorcą stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, która jednak jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
Czy udzielenie pożyczek zgodnie z Umową Pożyczki stanowić będzie usługi zwolnione z opodatkowania VAT, czy podstawę opodatkowania w VAT z tytułu udzielonych pożyczek będą stanowiły odsetki otrzymane od Zainteresowanego.
Interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług w kwestii ustalenia, czy czynność udzielenia Pożyczki będzie objęta zakresem ustawy o VAT podlegającej zwolnieniu z opodatkowania VAT oraz nieuwzględnienia obrotu z tytułu Pożyczki przy obliczeniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.
1. Czy udzielenie pożyczek przez spółkę X sp. z o.o. spółce Y sp. z o.o., należy rozumieć jako wykonanie świadczenia do podmiotu powiązanego w związku z prawem do udziału w zysku, a w efekcie należy uznać wypłatę pożyczki celowej za tzw. ukryty zysk podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 28m ustawy o CIT? 2. Czy spłata zobowiązania w postaci odsetek i transz
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki operacyjnej i umowy pożyczki partycypacyjnej w wykonaniu Ugody z Wierzycielami.
Skoro pożyczka podlegała opodatkowaniu VAT – była z tego podatku zwolniona, to w analizowanej sprawie ma zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) uPCC.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych wierzytelności pożyczkowych (kapitału pożyczki), które zostaną odpisane z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy jako nieściągalne.
Czy umowa pożyczki pomiędzy Pożyczkodawcą)a Pożyczkobiorcą jest objęta zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług i jednocześnie zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.
Skutki podatkowe otrzymania spłaty w walucie obcej kwoty kapitału pożyczki wraz z odsetkami, zaciągniętej w PLN i przewalutowanej na euro.
Czy pożyczki udzielone przez Państwa na rzecz pożyczkobiorcówsą zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, czy pożyczki udzielone Państwu przez pożyczkodawcę są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, czy transakcje udzielania przez Państwa pożyczek należy uznać za transakcje o charakterze pomocniczym zgodnie z art. 90 ust. 6 pkt 2
Ustalenie czy udzielenie nieoprocentowanej pożyczki podmiotowi powiązanemu spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w CIT na zasadach ogólnych.
W zakresie ustalenia: 1. czy Wnioskodawca, zgodnie z art. 14a CIT, powinien rozpoznać przychód podatkowy w związku z uregulowaniem zobowiązania przez wykonanie świadczenia niepieniężnego, tj. czy Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości spłacanego zobowiązania, 2. czy w związku z przeniesieniem na Właściciela w ramach umowy datio in solutum wierzytelności Spółki w celu uregulowania
Czy - na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 oraz art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Pożyczki udzielane na warunkach opisanych w stanie faktycznym stanowią dla Wnioskodawcy dochód z tytułu ukrytych zysków, który jest on zobowiązany opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Czy umowa pożyczki pomiędzy Pożyczkodawcą a Pożyczkobiorcą jest objęta zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług i jednocześnie zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczek.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.
Czy usługi polegające na udzielaniu przez Pożyczkodawcę pożyczek pieniężnych, których przedmiotem jest pieniądz bezgotówkowy, transferowany drogą przelewu z rachunku bankowego, położonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, na rachunek bankowy Pożyczkobiorcy położony w (…), gdzie siedzibę ma Pożyczkobiorca, były i będą w przyszłości czynnościami zwolnionymi od podatku VAT na podstawie art. 43 ust
Czy opisana pożyczka stanowi dla Pożyczkodawcy odpłatną usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 UoVAT.
Skutki podatkowe zawarcia umów pożyczek.
W zakresie skutków podatkowych udzielenia pożyczki.
Czy udzielanie pożyczek przez Pożyczkodawcę na rzecz Pożyczkobiorcy, będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług, które będzie zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczek.